Nehéz egyenletrendszer (? )


Kérem szépen, valaki vezesse le ennek az elég bonyolult egyenletrendszernek a megoldási menetét.

Nagyon szépen köszönöm!


xy/(x+y) = 8/3

yz/(y+z) = 12/5

zx/(z+x) = 24/7



Itt egy link, hátha átláthatóbb: [link]


2012. dec. 2. 20:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Mindkét oldal reciprokát kell venni és akkor könnyebb lesz.


(x+y)/xy=3/8 --> 1/x+1/y=3/8


Így átírva az egyenletrendszer:


1/x+1/y=3/8

1/y+1/z=5/12

1/x+1/z=7/24


Ha összeadod a 3 egyenletet:

2*(1/x+1/y+1/z)=3/8+5/12+7/24

2*(1/x+1/y+1/z)=9/24+10/24+7/24

2*(1/x+1/y+1/z)=26/24


1/x+1/y+1/z=13/24


Megvan a három 'ismeretlen' összege. A felső egyenletekben meg mindig 2 ismeretlen van.

Ezért azok seítségével be lehet fejezni a feladatot.


Pl.

1/x+1/y+1/z=13/24

1/x+1/y=3/8


kivonom egymásból és kijön 1/z, amiből persze z is. stb.

2012. dec. 2. 20:41
 2/4 A kérdező kommentje:

Így nem is olyan nehéz :)


Köszönöm szépen a megoldás leírását :))))

2012. dec. 2. 20:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Vagy másként:

[link]

2012. dec. 2. 21:07
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a másik megoldási módszert is :)))
2012. dec. 2. 21:17