Matek, egyenletrendszer (? )


Kérlek, vezessétek le ennek az egyenletrendszernek a megoldását.

Előre is köszönöm szépen!



2x + 5xy - y - 14 = 0

2x²y - xy² + 3 = 0


2012. nov. 19. 19:48
 1/3 anonim ***** válasza:

2x + 5xy - y - 14 = 0

2x²y - xy² + 3 = 0


Alkalmas helyettesítés a kulcs.


Egy kis fazonírozás:

5xy + (2x - y) = 14

A másodikból kiemelve

xy(2x - y) = -3


Most legyen

xy = a

2x - y = b


ezzel az egyenletek

5a + b = 14

a*b = - 3


Szerintem innen már menni fog. :-)


DeeDee

*******

2012. nov. 19. 20:06
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, DeeDee :))))
2012. nov. 19. 20:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt klassz kis új ismeretleneket kell keresni


(1) 5xy+(2x-y)=14

(2) xy(2x-y)=-3


legyen A=xy és B=2x-y

ezekkel:


(1) 5A+B=14

(2) AB=-3


(1)-ből: B=14-5A


(2)-ba behelyettesítve:

A(14-5A)=-3 --> 0=5A^2-14A-3


megoldóképlettel: A1=3 ; A2=-0,2

a megfelelő B értékek: B1=-1 ; B2=15


most két egyenletrendszert kell megoldani:

2x-y=3 és xy=-1

illetve:

2x-y=-0,2 és xy=15



Ez esetekben is kifejezed y-t az elsőből és behelyettesíted a másodikba...

2012. nov. 19. 20:17