Geometriai analógiák?
Van 2 feladat amit nem tudom,hogy kéne megoldani.
Mekkora a valószínűsége, hogyha egyenletesen dobálunk egy négyzetbe , akkor a legnagyobb beleíható körön belülre dobunk?
A másik: Ha nem találom a kulcsomat, fél-fél a valószínűsége annak, hogy otthon vagy a munkahelyemen hagytam. Ha a munkahelyemen, akkor 9 fiók valamelyikében lehet egyenlő valószínűséggel. Egy konkrét esetben a munkahelyemen már 8 fiókban megnéztem, de egyikben sem volt.Mekkora a valószínűsége, hogy a 9. fiókban van? ( Vigyázat, a 8fiók átnézésével csökken az eseménytér)
Azért nem működik a képlet az ajtós feladatra, mert az ajtós feladatban van egyszer a véletlen másrészt egy EMBER akinek van plussz információja.
Míg a képlet a feltételes valószínűség és a Bayes-tétel egy valószínűségi szituációra vonatkozik, amiben csak a véletlen van.
A legtöbb paradoxon feloldható. Ahogy az ajtós is, a gond ott van, hogy marha nehéz laikusoknak elmagyarázni, hogy miért úgy működnek ezek, ahogy :)
Engem már meggyőztek!
Valóban 1/10 az esély. Bocs, kérdező, így legalább én is okosodtam...
Béla!
Úgy tűnik, eldőlt a vita :)
Csak így utólag pár szó:
A feltételes valószínűséges okoskodás valóban nem használható az ajtós feladathoz. Ott a műsorvezető választása nagymértékben függ az én választásomtól. (Ugyanis ha üres ajtóhoz álltam, akkor ő nem véletlenszerűen választ ugye.)
Illetve lehet feltételes valószínűséggel okoskodni, csak esetekre kell bontani. Asszem azt hívják teljes valószínűség tételének...
P(A ha B1)*P(B1)+P(A ha B2)*P(B2)+...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!