Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan jött ki ez a fizikában?

Hogyan jött ki ez a fizikában?

Figyelt kérdés

Fénytan: Geometriai optikát vesszük.

Vákuum.C0 = 300 000 km/s Ez a fény terjedési sebessége,ez megvan mondva,ezt tudom.

Na,de a Cvíz= 225 000 km/s .Ez hogyan jött ki? Ezután az csináltuk,hogy C0 / Cvíz = 1,3 . De mi ez az 1,3 ? Az Abszolút törésmutató?


Ezután a 300 000-et elosztottuk a 2,4-eel,ami 125 000 lett.Ez a 2,4 a gyémántnak nem tudom milye.De honnan szedtük mi ezt a 2,4-et? Ngyémántnak írtuk.Ugyanez a helyzet a benzollal,ott Cbenzol=1,5.Szóval a kérdés: Amiket itt számoltunk,ez az 1,5 meg 2,4 micsodák,és hogyan lettek?Remélem érthető voltam.(A tankönyv nem ír semmit ezekről,ezért utálom én a tankönyvemet)



#fizika-fénytan-geometriai
2012. szept. 25. 10:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Azok a mértékegység nélküli értékek, amiket kérdezel, az egyes anyagok abszolút törésmutatói. A fény ugyanis különböző sebességgel halad a különböző anyagokban és a terjedési sebességek hányadosa két anyag esetén állandó. Ez a két anyag egymáshoz viszonyított relatív törésmutatója.

Viszont ezzel sok a baj: óriási táblázatok kellenének, ahonnan kiolvasható két tetszőleges anyag relatív törésmutatója. Nem lenne az jó senkinek. Ezért inkább ahhoz a trükkhöz folyamodnak, hogy az anyagok törésmutatóit a vákuumhoz viszonyítják. A vákuumban terjed leggyorsabban a fény, tehát ez jó viszonyítási alap. A vákuumhoz viszonyított relatív törésmutató az abszolút törésmutató. Elegendő minden anyagról ezt az egy adatot feljegyezni és máris összehasonlíthatóak lesznek: két anyag határátmeneténél kiszámolható, mi történik a fénysugárral. Ezek tehát azok az n-nel jelölt számok, amikről nem tudod, mik.

Ezt a 2,4-et a fizikusok számítással határozták meg. Többféle módszer van a számítása. A legkézenfekvőbb az, hogy megmérik a fény terjedési sebességé gyémántban, vízben vagy bármi másban. Ha megkapták, elosztják azt a vákuumbeli c0 sebességgel és megvan az abszolút törésmutató. Viszont ezzel vannak bajok: a fény eléggé gyors, ezért nehéz pontosan mérni a terjedési sebességét. Ezért inkább a Snellius-Descartes-törvényt használják ki: keskeny, monokromatikus fénynyalábot bocsátanak a kérdéses anyagra (jellemzően lézert) és mérik, hogy adott beesési szög mellett mennyire térül el a megtört fénysugár. A törvényt felírva a beesési és törési szög szinuszából megkapható a terjedési sebességek hányadosa, ezzel együtt a törésmutató is.

2012. szept. 25. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi !!!!! Lájkoltalak !!!!!! :) :) :)
2012. szept. 25. 13:46
 3/3 bongolo ***** válasza:
100%

Kiegészítés az első válaszhoz:

Ezen az animáción jól látszik, hogy mi a kapcsolat a fény sebessége és a fénytörés között:

[link]

Az ábrán felül gyorsabban terjednek a fényhullámok mint alul. A piros vonal merőlegesen köti össze a hullámfrontokat, szóval az mutatja egy foton útját. A lassulás miatt törés lesz benne.

2012. szept. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!