Ezt hogy kell megoldani (MATEK)?

(X-2)^2*(X-4)^2=1
2012. nov. 28. 20:19
 1/10 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy a két négyzet között szorzás van?
2012. nov. 28. 20:22
 2/10 A kérdező kommentje:
igen, biztos.
2012. nov. 28. 20:24
 3/10 anonim ***** válasza:
56%

(x^2-4x+4)*(x^2-8x+16)=1

x^4-8x^3+16x^2-4x^3+32x^2-64x+4x^2-32x+64=1

x^4-12x^3+52x^2-96x+64=1

x(x^3-12x^2+52x-96)=-63

továbbiakban nem igazán középiskolás feladat ez lesz a kibontott alak, viszont deriválás kell a feladat további megoldásához utána egyébként egyszerű megoldani a negyedfokú egyenletet, tanultatok már ilyet levezessem azt is?

2012. nov. 28. 20:30
 4/10 anonim válasza:
56%
Hogyhogy nem középiskolás feladat? Horner séma, deriválás, integrálás stb nem az?
2012. nov. 28. 20:34
 5/10 A kérdező kommentje:

Igazából a feladat így szól: 2*logˇ3(x-2)+2*logˇ3(x-4)=0

És meg vannak a könyvnek a megoldásai is

2012. nov. 28. 20:40
 6/10 A kérdező kommentje:
csak nem minden lépés van leírva és ott valahogy így számolja
2012. nov. 28. 20:40
 7/10 anonim ***** válasza:
A logˇ3(x-2) az 3-as alapú logaritmus x-2 akar lenni?
2012. nov. 28. 20:46
 8/10 A kérdező kommentje:
igen
2012. nov. 28. 20:49
 9/10 anonim ***** válasza:
69%

2*logˇ3(x-2)+2*logˇ3(x-4)=0


osztasz 2-vel: logˇ3(x-2)+logˇ3(x-4)=0

2012. nov. 28. 20:50
 10/10 vurugya béla ***** válasza:

Ez a szürke könyv I. kötet feladata.

Van a) b) és c) része is, és látszólag mindhárom egyenlet ugyanaz, igaz?!

Nos, nem ugyanaz!

Az elsőnek három, a másodiknak 2, a harmadiknak egy megoldása van (vagy fordítva?)

A trükk az, hogy az egyes egyenletekhez más és más kikötés tartozik. Ha egy négyzet van a logaritmuson belül, akkor nem kell rá más kikötés, csak az, hogy ne legyen 0!

A logaritmusazonosság erre nem alkalmazható, mert az azonosság feltétele, hogy a hatványalap pozitív legyen, de itt lehet negatív is!

A fenti egyenlet középszintű megoldása:

GYÖKÖT VONOK mindkét oldalból:

|(X-2)*(X-4)|=1

azaz


(X-2)*(X-4)=1


vagy


(X-2)*(X-4)=-1


Egyikből két csúf, a másikból egy szép gyök jön ki, ha jól emlékszem.

E három közül a kikötések szabályozzák, hogy melyikek jók!

Bocs, de nincs idő részletezni, ha maradt gond, kérdezz még üzenetben. Ne kövesd a többiek vitáját, csak bekettyózol tőle :)

2012. nov. 29. 00:49