Hogyan oldjam meg ezt a matek példát? Fogalmam sincs hogyan kezdjem el.

Leírtunk öt racionális számot úgy, hogy mindegyik (az elsőt kivéve) 1-el nagyobb, mint az utána következő szám fele. A harmadik szám a 0. Adja meg a többi számot!

2012. nov. 28. 18:44
1 2
 1/13 BKRS ***** válasza:
70%

A 3. szám adott.

A másodikat meg a negyediket ki tudod számolni?

2012. nov. 28. 18:49
 2/13 A kérdező kommentje:
nem tudom sajnos nem értem a feladat szövegét...3 racionális számról van szó nem egész számokról úgy hogy a 4.szám nem lehet 1 nem?
2012. nov. 28. 18:53
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

első szám: a_1

második szám: a_2= a_1 /2 + 1 =(a_1 +4)/2

harmadik szám: a_3= a_2 /2 + 1 =(a_1 +6)/4

negyedik szám: a_4= a_3 /2 + 1 =(a_1 +14)/8

....


a_3=(a_1 +6)/4

0 = (a_1 +6)/4

0 = a_1 +6

-6=a_1


Azaz -6; -2; 0; 1; ...

2012. nov. 28. 18:55
 4/13 anonim ***** válasza:
70%

Kedves harmadik!

Mindegyik eggyel 1-gyel nagyobb, mint az UTÁNA következő fele.

Ez alapján nem jó a megoldásod, bár szerintem a kérdező elírta a kérdést.

2012. nov. 28. 18:58
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"racionális számról van szó nem egész számokról úgy hogy a 4.szám nem lehet 1 nem?"


Miért ne lehetne? Az egész szám racionális szám, s ha tovább számolsz, a 4. elem után már nem egész jön ki, mert


1/2 + 1 = 3/2, s innentől nem lesznek egész számok a sorozat elemei

2012. nov. 28. 18:59
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Harmadik vagyok:


Ellenőrzés:

-6 osztom 2-vel = -3; hozzáadok 1-et = -2

-2 osztom 2-vel = -1; hozzáadok 1-et = 0

0 osztom 2-vel = 0; hozzáadok 1-et = 1

1 osztom 2-vel =1/2; hozzáadok 1-et = 3/2

...



Szóval szerintem jó! Vagy szerinted miért nem?

2012. nov. 28. 19:02
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert az a feladat szövege, hogy 1-el nagyobb, mint az utána következő szám fele.

A hangsúly az utána következőn van.

És -2 után jön a 0.

0 fele 0 és a -2 nem nagyobb 1-gyel, mint a nulla.


De mint írtam, valószínűleg félreírta a feladatot a kérdező!

2012. nov. 28. 19:05
 8/13 A kérdező kommentje:
a kérdést 100% hogy nem írtam el. Én már agyalok rajta kb másfél órája de mindig belezavarodok a kérdésbe.
2012. nov. 28. 19:06
 9/13 A kérdező kommentje:

harmadik:

második szám: a_2= a_1 /2 + 1 =(a_1 +4)/2

itt ezt a részt nem értem hogy jött ki neked: (a_1 +4)/2


nem így van?:

a_2= a_1 /2 + 1 = a_2= a_1 / 2 + 2/2 =(a_1 + 2)/2 ?

2012. nov. 28. 19:11
 10/13 anonim ***** válasza:

(3. vagyok)


Leesett, uhh.


Szövegértés :) Jogos az észrevétel, hogy nem jó :)


(Ez egyébként nem ált. iskolai középiskolai felvételi feladat?)


Szóval a 3. szám 0, így


2. szám: 0/2 + 1 = 1

1. szám: 1/2 + 1 = 3/2

4. szám: 0 = (a_4 /2)+1 --> a_4=-2

5. szám: -2 = (a_5 /2)+1 --> a_5= -6


Azaz: 3/2; 1; 0; -2; -6


Most jó?

2012. nov. 28. 19:23
1 2