1) Igazolja, hogy log_5 (6)+log_6 (7)+log_7 (8)+log_8 (5) >4.
2) Melyik szám a nagyobb: log_4 (9) vagy log_9 (25)?
3) Melyik szám a nagyobb: log_4 (5) vagy log_5 (6)?
2012. nov. 28. 18:23
1/2 BKRS válasza:
Többféle megoldás is lehet az utolsó ettőre, nézzünk mondjuk átalkítgatósat:
2)
log_4(9) > log_4(8) = 3/2 = log_9(27) > log_9(25)
3)
log_4(5)=log_4(4*5/4) = log_4(4) + log_4(5/4) = 1+ log_4(5/4) > 1 + log_5(5/4) > 1+ log_5(6/5) = log_5(5) + log_5(6/5) = log_5(6)
2/2 BKRS válasza:
1)mondjuk számtani-mértani kőzéppel
(log_5 (6)+log_6 (7)+log_7 (8)+log_8 (5))/4 > (log_5 (6)*log_6 (7)*log_7 (8)*log_8 (5))^1/4 =
=(lg(6)/lg(5) *lg(7)/lg(6) * lg(8)/lg(7) *lg(5)/lg(8))^1/4 =
=1^(1/6) = 1
vagyis
(log_5 (6)+log_6 (7)+log_7 (8)+log_8 (5))/4 > 1
log_5 (6)+log_6 (7)+log_7 (8)+log_8 (5) > 4