Egy bizonyítás és egy feladat, tudnátok segíteni?


1) Ha 3-as alapú logaritmus 7=m és 9-es alapú logaritmus 25=n, akkor m és n segítségével fejezze ki a 7-es alapú logaritmus 5 értékét!


2) Igazolja hogy 3-as alapú logaritmus 108˙> 5-ös alapú logaritmus 375-nél!



2012. nov. 26. 17:57
 1/4 bongolo ***** válasza:

Tudjuk, hogy így kell a logaritmus alapjai között váltani:

log_a(b) = log_c(b)/log_c(a)

vagyis

log_7(5) = log_3(5)/log_3(7) = log_3(5)/m


már csak log_3(5) a kérdéses.


Egyik megoldás:

Tudjuk, hogy log_9(25) = n

vagyis 9^n = 25

(3²)^n = (3^n)² = 5²

3^n = 5

Ennek vegyuk a 3-as logarimusát:

n = log_3(5)


Vagy máshogy (megint a legfelső képlet szerint):

n = log_9(25) = log_3(25)/log_3(9)

n = log_3(5²)/log_3(3²)

n = 2·log_3(5)/2

n = log_3(5)


Szóval log_7(5) = n/m

2012. nov. 26. 18:47
 2/4 bongolo ***** válasza:

108 = 2²·3³

375 = 3·5³


ezért

log_3(108) = log_3(2²) + log_3(3³) = log_3(4) + 3

log_5(375) = log_5(3) + log_5(5²) = log_5(3) + 3


vagyis igazolni kell, hogy

log_3(4) > log_5(3)

Ez pedig igaz, mert log_3(4) nagyobb 1-nél (hisz 4>3), log_5(3) pedig kisebb 1-nél (hisz 3<5).

2012. nov. 26. 18:53
 3/4 bongolo ***** válasza:
Ja, egy helyen véletlenül log_5(5²)-öt írtam log_5(5³) helyett, de jól számoltam tovább. Csak félreütöttem...
2012. nov. 26. 18:55
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2012. nov. 26. 20:12