Fizika, segítesz? Ideális gázok témakör

Egy dugattyúval lezárt 0.725 dm3-es tartályban argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 144 ºC. A tartály térfogatát 878.8 cm3-re változtatjuk, miközben hőmérséklete -50 K-nel változik (pozitív érték esetén nő, negatív esetén csökken). A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során a gáz 35 %-a a környezetbe távozik. A folyamat végén a gáz nyomása 0.604 MPa. Mekkora volt eredetileg a gáz nyomása kPa-ban?
2012. nov. 26. 17:12
 1/2 anonim ***** válasza:

p1*V1=N1*R*T1


p2*V2=N2*R*T2


Mivel R állandó, ezért rendezhetjük erre mindkét egyenletet.


R=p1*V1/(N1*T1)

R=p2*V2/(N2*T2)


Vagyis:


p1*V1/(N1*T1)=p2*V2/(N2*T2)


p1-et kérdezi a feladat, át kell rendezni arra.


p1=p2*(V2/V1)*(N1/N2)*(T1/T2)


V1=0,725 dm^3

V2=878,8cm^3=0,8788dm^3


T1=144C, de ezt át kell váltani Kelvinre

T1=417K

T2=T1-50=367K


Továbbá a gáz 35%-a távozott a környezetbe.

n2=0,65*n1

n1/n2=1/0,65


p=0,604MPa ezt át kell váltani kPa-ba.


Minden adat megvan, beírod kiszámolod, és kész.

2012. nov. 26. 17:34
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ és a segítséget!
2012. nov. 26. 17:57