Egy dugattyúval lezárt 0.725 dm3-es tartályban argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 144 ºC. A tartály térfogatát 878.8 cm3-re változtatjuk, miközben hőmérséklete -50 K-nel változik (pozitív érték esetén nő, negatív esetén csökken). A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során a gáz 35 %-a a környezetbe távozik. A folyamat végén a gáz nyomása 0.604 MPa. Mekkora volt eredetileg a gáz nyomása kPa-ban?2012. nov. 26. 17:12
1/2 anonim válasza:
p1*V1=N1*R*T1
p2*V2=N2*R*T2
Mivel R állandó, ezért rendezhetjük erre mindkét egyenletet.
R=p1*V1/(N1*T1)
R=p2*V2/(N2*T2)
Vagyis:
p1*V1/(N1*T1)=p2*V2/(N2*T2)
p1-et kérdezi a feladat, át kell rendezni arra.
p1=p2*(V2/V1)*(N1/N2)*(T1/T2)
V1=0,725 dm^3
V2=878,8cm^3=0,8788dm^3
T1=144C, de ezt át kell váltani Kelvinre
T1=417K
T2=T1-50=367K
Továbbá a gáz 35%-a távozott a környezetbe.
n2=0,65*n1
n1/n2=1/0,65
p=0,604MPa ezt át kell váltani kPa-ba.
Minden adat megvan, beírod kiszámolod, és kész.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ és a segítséget!
2012. nov. 26. 17:57