Mennyi fémlemez szükséges annak a forgáshenger alakú felül nyitott 100 literes tartálynak az elkészítéséhez, amelynek a magassága az alapkör átmérőjének a kétszerese, ha hulladékra még 25%-ot használunk?


2012. nov. 26. 16:42
 1/3 bongolo ***** válasza:

Nevezük az alapkör sugarát R-nek. Ezt most nem tudjuk, de ment közben ki fog jönni.


Az alapkör területe: R²π

Az alapkör átmérője: 2R

A henger magassága: 2·2R

A tartály térfogata: alapterület szorozva magassággal: R²π·4R = 4R³π = 12,48·R³


100 liter az pont 100 dm³, az lesz egyenlő a fenti térfogattal:

100 = 12,48·R³

R = ∛(100/12,48)

Ezt számold ki. Deciméterben adja az alapkör sugarát.


Most már tudjuk a sugarat, de érdemes továbbra is csak R-ként írni mindaddig, amíg a végén számolni nem kell vele:


Az alapkör kerülete: 2Rπ

Ugyanennyi lesz a palást szélessége, ha kiterítjük. (A kiterített palást egy téglalap)

A palást magassága: 2R

A palást területe: 2R·2Rπ


Az összes terület tehát: alapkör plusz palást:


R²π + 2R·2Rπ = R²π + 4R²π = 5R²π = 15,7·R²

Ennél 25%-kal több kell, hogy legyen hely a hulladéknak:

15,7·R²·1,25

Most kell ebbe behelyettesíteni a fent kiszámolt R-et. Ami kijött szám, az a kívant fémlemez mennyisége négyzetdeciméterben. Ha ezt négyzetméterre kellene átváltani, akkor osztani kell 100-zal.

2012. nov. 26. 18:10
 2/3 A kérdező kommentje:

én azt nem értem, h itt:


Az alapkör kerülete: 2Rπ

Ugyanennyi lesz a palást szélessége, ha kiterítjük. (A kiterített palást egy téglalap)

A palást magassága: 2R

A palást területe: 2R·2Rπ


miért 2R a palát magassága??

Mivel az a feladat szerint 2d... kétszerese az átmérőnek...

2012. nov. 26. 20:01
 3/3 bongolo ***** válasza:
Igazad van, elrontottam. 4R.
2012. nov. 27. 00:19