2+a=gyök2*a, hogyan csináljam?


már megőrülök nem bírom megoldani, mindig az jön ki hogy 4 = 2



????



2012. nov. 25. 22:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

2+a=√2*a

Négyzetre emelsz. Ez nem ekvivalens, így a végén majd ellenőrizni kell a kapott megoldásokat.

a^2+4a+4=2a

a^2+2a+4=0 A diszkrimináns kisebb, mint 1, tehát nincs megoldás.

2012. nov. 25. 22:28
 2/11 anonim ***** válasza:

Ne már!

Mindkét oldalt négyzetre emelem:

4+4a+a2=2a

és akkor a2+2a+4=0

Másodfokú, oldd meg...

2012. nov. 25. 22:30
 3/11 anonim ***** válasza:

Tényleg 'gyök2*a', vagyis gyök-kettő szorozva a-val, vagy

a gyökjel alatt van kétszer a?

2012. nov. 25. 22:31
 4/11 anonim ***** válasza:

1. vagyok

Bocs, elrontottam.


Helyesen:

2+a=√2*a

Négyzetre emelsz. Ez nem ekvivalens, így a végén majd ellenőrizni kell a kapott megoldásokat.

a^2+4a+4=2a^2

0=a^2-4a-4

Ebből a=2-2*√2 vagy a=2+2*√2.

De ellnőrizve az első rossz, tehát a=2+2*√2

2012. nov. 25. 22:32
 5/11 anonim ***** válasza:

jobb oldalon gyök(2)*a vagy gyök(2a) van?


Első esetben

2+a=gyök(2)*a

2=gyök(2)*a-a

2=(gyök(2)-1)*a


a=2/[gyök(2)-1]

Ezt lehet gyökteleníteni gyök(2)+1-el kell szorozni a számlálót és nevezőt.

a=2*gyök(2)+2



2+a=gyök(2a) Négyzetre emelés

4+4a+a^2=2a

a^2+2a+4=0


Diszkrimináns negatív, nincs megoldás.

2012. nov. 25. 22:33
 6/11 A kérdező kommentje:

najóóó, akkor kezdjük elölről és köszönöm az eddigi válaszokat


szóval Mekkora a négyzet oldala, ha átlója 2cmrel hosszabb az oldalánál?

2012. nov. 25. 22:36
 7/11 A kérdező kommentje:
abból indultam ki hogy a négyzet átlója az az oldal gyökkettőszerese. de akkor nem így kell, hogyan?
2012. nov. 25. 22:37
 8/11 anonim ***** válasza:

1. és 4. válaszoló vagyok.

2+a=√2*a

Nem is kell négyzetre emelni, hiszen ez egy sima elsőfokú egyenlet.

Átrendezve: a-√2*a=-2, vagyis (1-√2)a=-2, amiből a=-2/(1-√2)=2+2*√2

Tehát a=2+2*√2. Ugyanaz jött ki, mint az előbb, és még négyzetre sem kellett emelni.

2012. nov. 25. 22:37
 9/11 A kérdező kommentje:
ááá szóval jól gondolkodtam, najó végre legalább tudom köszi
2012. nov. 25. 22:41
 10/11 anonim ***** válasza:

Akkor viszont az egyenlet egy Pitagorasz-tétel:

x^2+x^2=(x+2)^2

Ebből x=2-2*√2 vagy x=2+2*√2.

De az első negatív, tehát a második a jó megoldás.

x=2+2*√2. Tehát jól írtam korábban is :)

2012. nov. 25. 22:43
1 2