Matek-Gráfok | Mi a megoldás menete?


1.) Hány éle van egy 15 csúcsú teljes gráfnak?

2.) Hány csúcsa van annak a teljes gráfnak, amelynek minden csúcsából 45 él indul ki?

3.) Hány csúcsa van annak a teljes gráfnak, amelynek45 éle van?



2012. nov. 24. 17:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1.) Minden csúcsból minden csúcsba (kivéve önmagába) indul egy él, tehát minden csúcsból 14 él indul. 15 él van összesen, ez 14*15 él, de minden élt kétszer számoltunk, ezért el kell osztani 2-vel. Vagyis: 14*15/2/=105 éle van


2.) Ha minden csúcsból 45 él indul ki, akkor 46 pontú a gráf (mert ugye csak önmagába nem indul él)


3.) A csúcsok számát jelöljük x-szel. Ekkor így kapható meg az élek száma (a fentiekre való tekintettel): (x-1)*x/2. Ezt kell egyenlővé tenni 45-tel és megoldani az egyenletet: (x-1)*x/2=45, tehát x=10, vagyis 10 csúcsa van

2012. nov. 24. 17:13
 2/3 anonim ***** válasza:
72%

Még annyit, hogy ezt a képletet jegyezd meg nagyon: (x-1)*x/2=élek száma. (ahol x a csúcsok száma)

Ezzel az összes ilyen feladat megoldható.

2012. nov. 24. 17:14
 3/3 A kérdező kommentje:

köszi!!!

nagyon köszönöm!

2012. nov. 24. 20:47