Felvételire készülök, és teljesen megakadtam egy feladatnál. Nagyjából, az összes feladatot megtudtam csinálni, de ez az egy ami teljesen nem sikerült. Még a javítókulcs segítségével se?


Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra. Az első vevő megvette az almák felét, a máso-dik a ma¬¬ra¬¬dék harmadát, a harmadik a még megmaradt almák ötödét. A negyedik vevő el-vitte a meg¬¬¬ma¬¬radt nyolc almát.


a) Hányszor több almát vett az első vevő, mint a második?

b) Az összes alma hányadrészét vette meg a harmadik vevő?

c) Hány alma volt a kosárban eredetileg?

d) Hány almát vett a harmadik vevő?

e) Melyik vevő vásárolta a legkevesebb almát?


2012. nov. 24. 15:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Jelöljük x-szel az eredeti almák számát.


1. által elvitt: x*0,5, maradt x*0,5

2. által elvitt: x*0,5*(1/3) maradt: x*0,5*(2/3)

3. által elvitt: x*0,5*(2/3)*(1/5) maradt: x*0,5*(2/3)*(4/5)


A maradékot vitte el a negyedik, tehát 8=x*0,5*(2/3)*(4/5)


Oldd meg az egyenletet, abból már mindegyiket meg fogod tudni mondani.

2012. nov. 24. 15:48
 2/3 anonim ***** válasza:

kezdetben legyen x alma.

1. megvette: x/2, marad x/2

2. megvette: X/2/3=x/6, marad x/3

3. megvette: x/3/5=x/15, marad 4x/15

4. megvette: a maradékot: 4x/15=8, tehát x=30

Vagyis kezdetben 30 alma volt, innen a többit ki tudod számolni!

2012. nov. 24. 15:50
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat:)
2012. nov. 24. 16:32