Igaz-e, hogy ha f' (0) >0, akkor ∃δ>0 úgy, hogy f monoton növő a (-δ, +δ) -n?

Miért? Példa? Ellenpélda?

2012. nov. 24. 10:57
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha f folytonosan differenciálható a 0 egy környezetében, akkor van olyan (-δ, +δ) intervallum, ahol f' még mindig pozitív (mert f' folytonos és f'(0)>0). Így azon a (-δ, +δ)-n az f monoton növő lesz. Ha van ellenpélda, akkor azt olyan f-ek között kell keresni, amik nem tesznek eleget a fenti feltevésnek. Talán ezzel segítettem valamennyit.
2012. nov. 24. 11:33
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


A következő ellenpéldát "kaptam":

f(x)=x+{(x^2 sin 1/x, ha x ≠0 és 0, ha x=0)


Jó ez az ellenpélda? Miért? Egyszerűbb nincs? Mert ha a vizsgadrukkban nem jut eszembe ez, akkor hogyan tudok rájönni a megoldásra?

2012. nov. 24. 11:44
 3/7 anonim ***** válasza:
Első látásra jónak tűnik. Az f'(0)=1>0 és f'(x) = 1-cos(1/x)+2xsin(1/x) ha x nem 0. Meg lehet mutatni, hogy f'(x) végtelen sokszor előjelet vált az x=0 bármely kipontozott környezetében. Ez talán még egyszerűbben látszik ha nem x-et hanem x/2-t írsz a definícióban az első tag helyett.
2012. nov. 24. 12:06
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi.


Egyszerűbb nincs? Vagy ez egy alap példa erre a kérdésre?

2012. nov. 24. 13:46
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy van-e egyszerűbb. Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy az x |--> sin(1/x) függvény sokszor jól használható ellenpéldaként. Itt most éppen x^2-tel kellett szorozni és hozzáadni x-et vagy x/2-t.
2012. nov. 24. 13:49
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi. Akkor ezt feljegyzem magamnak. :)
2012. nov. 24. 14:06
 7/7 A kérdező kommentje:

Az ellenpéldámra azt a választ kaptam a Tanáromtól, hogy nem triviális, s indokoljam.


Mit kellett volna indoklásnak írnom?


Ellenpéldám a következő volt:

f(x)=x+{(x^2 sin 1/x, ha x ≠0 és 0, ha x=0)

2012. nov. 28. 21:24