Az arany sűrűsége 18 C fokon 19300kg/m3, lineáris hőtágulási együtthatója 1,4*10 (a minusz ötödiken) 1/K. Mennyi az arany sűrűsége 419 C-on?

van aki ért ebből bármit is???
2012. nov. 22. 21:44
 1/4 anonim ***** válasza:
erre van egy képlet behejettesítesz és megkapod
2012. nov. 22. 22:02
 2/4 A kérdező kommentje:
olyan képletet mi nem vettünk amiben sűrűség is lenne. csakis olyat amiben hosszúság, hőmérséklet, ezek változásai és a lineáris együttható van
2012. nov. 22. 22:10
 3/4 bongolo ***** válasza:

A térfogati hőtágulási tényező a lineáris hőtágulási tényező háromszorosa:

β = 3α = 3·1,4·10^(-5) 1/K = 4,2·10^(-5) 1/K


Mondjuk vegyünk egy V = 1 m³-es aranykockát. Annak 19300 kg a tömege.

ΔT = 419°C - 18°C = 401 K

Ha 401 fokkal nő a hőmérséklete, akkor a térfogatnövekedés:

ΔV = V·β·ΔT = 1m³·4,2·10^(-5)/K·401K

ΔV = 0,016842 m³

vagyis az új térfogat:

V2 = V+ΔV = 1,016842 m³


Mivel a sűrűség a tömeg és a térfogat hányadosa, és a tömeg nem változott:

ρ = 19300 kg / 1,016842 m³ = 18980 kg/m³

2012. nov. 22. 22:40
 4/4 anonim ***** válasza:
Ha ki tudod számolni a hosszúság változását, akkor ki tudod számolni az 1 m élhosszúságú kocka méreteinek változását. Ha megvannak a méretek, tudni fogod a térfogatot. Ha ismered a térfogatot (tömeg adott) nem jelenthet gondot a sűrűség sem.
2012. nov. 22. 22:43