Kérem, valaki vezesse le a képen látható feladatnak a megoldását:


[link]


2012. nov. 19. 20:34
 1/4 anonim ***** válasza:

A másodiknál eléggé adja magát, hogy egye teleszkopikus összeget kell képeznünk.


(i+1)-(i) az pont 1, ez pedig [gyök(i+1)]^2 - [gyök(i)]^2, amiről ismert, hogy [gyök(i+1)+gyök(i)]*[gyök(i+1)-gyök(i)].


Tehát az általános tag 1/[gyök(i+1)+gyök(i)] az egyenlő {[gyök(i+1)+gyök(i)]*[gyök(i+1)-gyök(i)]}

/[gyök(i+1)+gyök(i)]

Egyszerűsíthetünk [gyök(i+1)+gyök(i)]-vel, marad gyök(i+1)-gyök(i)


Ez pont egy teleszkopikus összeg, tehát gyök(2011+1)-gyök(1)-vel egyenlő ha összeadjuk i=1-től 2011-ig. (Hisz [gyök(2)-gyök(1)] + [gyök(3) - gyök(2)] +... . Jól látszik, hogy a negatív tag az kinullázza magát a következő pozitív tagjával, tehát csak az utolsónak a pozitív tagjának és az elsőnek a negatív tagjának nem lesz párja)


Tehát gyök(2012)-1 a B.


A-nál.

Legyen a=gyök(2012)


Akkor értékeljük ki a zárójelben lévő értéket, ami:

[a+1 / a-1] - [a-1 / a+1]


Hozzuk közös nevezőre őket:

[(a+1)^2 / (a+1)(a-1)] - [(a-1)^2 / (a-1)(a+1)]


Amiugye (a+1)^2-(a-1)^2 / (a-1)(a+1)


(a-1)(a+1) = a^2 - 1

(a+1)^2=a^2 + 2a + 1

-(a-1)^2 = -a^2 + 2a -1


Tehát a zárójelben 4a / a^2 - 1 van, visszahelyettesítve ez

4gyök(2012) / 2011


Ez még be van szorozva 2011/4-vel, tehát A=gyök(2012)


gyök(2012) meg nyilván nagyobb gyök(2012)-1-nél, azaz A > B.

2012. nov. 19. 22:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy levezetted. Még olyan kérdésem lenne, hogy a B-nél Az a szumma 2011;i=1 mit határoznak meg? mert még nem tanultuk ezt
2012. nov. 20. 05:34
 3/4 anonim ***** válasza:

Szumma i=1, 2011 (1/[gyök(i)+gyök(i+1)]) azt jelenti, hogy 1-től 2011-ig, minden számot behelyettesítunk az adott képletbe és ezen most 2011 szém összegét vesszük.


Pl így is fel lehetne írni:

1/gyök(1)+gyök(2) + 1/gyök(2)+gyök(3) +

1/gyök(3)+gyök(4) + .... + 1/gyök(2010)+gyök(2011) + 1/gyök(2011)+gyök(2012)

2012. nov. 20. 15:28
 4/4 A kérdező kommentje:
Már világos. Mégegyszer köszönöm szépen!
2012. nov. 20. 16:16