10. -es fizika, súrlódás?


A feladat: 3 kg tömegű téglát 15 N erővel húzunk vízszintes talajon. A súrlódási együttható mü=1/3. Hogyan mozog a tégla?

A képletet írjátok le légyszi, hogy mivel kell kiszámolni. És még kérdésem, hogy mi az a súrlódási együttható és az mg?


2012. nov. 18. 09:47
 1/3 anonim ***** válasza:

A súrlódási erő a haladási iránnyal ellentétesen hat, maximális nagysága F_s=mü*F_nyomóerő. (Azért maximális, mert ha kevésbé húzzuk a súrlódástól nem fog hátra menni.)

Itt a nyomóerő a gravitációs erő, mértéke m*g (test tömege*gravitációs gyorsulás). Itt az egyszerűség kedvéért számoljunk g=10m/s^2-el.


F_s = 1/3*3*10 (iránya a húzással ellentétes)


A test a=F_e/m -el fog gyorsulni.

2012. nov. 18. 10:02
 2/3 A kérdező kommentje:

akkor ez így lesz?

F_s=mü*F_ny=1/3 mü*15N=5 valami

vagy mi az a 10m/s^2? mire kell az?

2012. nov. 18. 10:16
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem, a nyomóerő m*g. A 15N-nak semmi köze a súrlódáshoz.


Egy test az alátámasztását m*g erővel nyomja. A g gravitációs gyorsulás mértéke 9,81m/s^2, de az ilyen feladatokban az egyszerűség kedvéért 10m/s^2-re kerekítjük.

2012. nov. 18. 10:33