0,25 m sugarú korong függőleges tengely körül forog. A korong szélén alacsony test áll. Mekkora lehet a szögsebesség, hogy a test a korongról ne csússzék le, ha a korong és a test között a tapadósurlódási együttható 0,4?2012. okt. 7. 12:36
1/2 bongolo válasza:
r = 0,25 m
μ = 0,4
A centripetalis gyorsulás ekkora:
a = ω²·r
A centripetális erő:
F = m·a = m·ω²·r
Ezt az erőt a súrlódás biztosítja. Annak maximális értéke ekkora:
Fs = m·g·μ
Tehát:
m·ω²·r = m·g·µ
ω = √(g·µ/r)
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ!
2012. okt. 8. 18:57