45x^2 - 120x + 80 Szorzattá alakítása?

A megoldás így szól: 5(3x-4)^2 Csak nem tudom hová tűnik a -120. Elsőnek így írtam fel: 5(9x^2 - 24x +16) Ezzel mi a baj?
2009. aug. 14. 19:20
 1/2 A kérdező kommentje:
Hasonló ok miatt pl ezt sem értem: x^3-4x^2+4x itt xet kitudjuk emelni x(x^2-4x+4) = x(x-2)^2 utolsót nem értem:(
2009. aug. 14. 20:03
 2/2 anonim ***** válasza:

Pedig nagyon egyszerű!

A zárójelben fel kell ismerni, hogy az a^2-2ab+b^2 = (a-b)^2


Tehát:


a 9x^2 - 24x +16 = (3x-4)^2


Ugyanígy kell a második példát is megoldani.


oks?



-falcon-

2009. aug. 14. 20:24