Matematika gyökös egyenletek?


√(2x-1) - √(x-1) =1


Ahogy én gondolkodtam:

√(2x-1) = 1+ √(x-1)

2x-1 = 1+ 2*√(x-1) + x-1

2x-1 =x+2*√(x-1)

x-1 = 2*√(x-1)

Már itt gyanús, hogy nincs olyan szám, amely gyökének a kétszerese önmaga. Ha a megoldóképletbe (másodfokú) beteszem, akkor a diszkrimináns negatív lesz, és így nem megoldható. Mit ronthattam el?

A jó megoldások 1;5 lennének.


2012. nov. 14. 15:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Nálam kijön másodfukóval. Szóval így néz ki az egyenleted:

(x-1)/2 = √(x-1)

x^2 -2x + 1 = 4x - 4

x^2 - 6x + 5 = 0


x(1)= 5

x(2)= 1

2012. nov. 14. 15:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, véletlen a folytatásban elírtam valamit, azért nem jött ki. Még egyszer köszi :)
2012. nov. 14. 16:20