√(2x-1) - √(x-1) =1
Ahogy én gondolkodtam:
√(2x-1) = 1+ √(x-1)
2x-1 = 1+ 2*√(x-1) + x-1
2x-1 =x+2*√(x-1)
x-1 = 2*√(x-1)
Már itt gyanús, hogy nincs olyan szám, amely gyökének a kétszerese önmaga. Ha a megoldóképletbe (másodfokú) beteszem, akkor a diszkrimináns negatív lesz, és így nem megoldható. Mit ronthattam el?
A jó megoldások 1;5 lennének.
2012. nov. 14. 15:15
1/2 anonim válasza:
Nálam kijön másodfukóval. Szóval így néz ki az egyenleted:
(x-1)/2 = √(x-1)
x^2 -2x + 1 = 4x - 4
x^2 - 6x + 5 = 0
x(1)= 5
x(2)= 1
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, véletlen a folytatásban elírtam valamit, azért nem jött ki. Még egyszer köszi :)
2012. nov. 14. 16:20