Függvények folytonossága?


[link]

ebben a táblázatban találtam pár,számomra nehezen felfogható dolgot.

A 2. és 3.as függvény folytonos és ha jól gondolom akkor 0-ban 0-át vesznek fel.(Ha arra vonatkozik az f(0)=0)

Én úgy tudtam eddig hogy egy függvény pontbeli(x0)folytonosságához annak kell teljesülnie,hogy az adott pontban a függvénynek legyen f(x0) értéke és az ebben a pontban a kétoldali határértékek megegyezzenek egymással és a függvény értékével is.Az 1/x miatt nem kellene hogy ne legyen értelmezve a sin(1/x) az origóban?


2012. nov. 13. 16:33
 1/4 bongolo ***** válasza:
Az f(0):=0 jelölés bizonyára azt jelenti, hogy az f függvény olyan, hogy 0-ban az értéke legyen 0, egyébként meg legyen x·sin(1/x). Ekkor már értelmezve van mindenhol, és mivel a határérték is 0, folytonos is.
2012. nov. 13. 17:37
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ.

Még azzal kapcsolatban szeretnék kérdezni,hogy miből következik,hogyan vezethető az le hogy a 2. fv nem differenciálható, a 3. viszont igen,de a derivált fv-nek nem folytonos,0-ban szakadási pontja van?

2012. nov. 14. 09:58
 3/4 bongolo ***** válasza:

f(x) = x·sin(1/x), f(0) = 0


A definíció szerint ennek a határértéknek kellene léteznie (x→0) :

lim (f(x)−f(0))/(x−0) = lim f(x)/x = lim sin(1/x) = A

vagyis minden ε-hoz van olyan δ, hogy:

ha |x| < δ

akkor |sin(1/x) − A| < ε

sin(1/x) viszont ±1 között bármilyen értéket felvesz, ahogy csökken az x, tehát nincs A sem, amihez kicsi ε-okhoz lehetne δ-t találni, hogy minden x<δ esetén igaz legyen.


x²·sin(1/x) esetén az f(x)-f(0)/x-0 differenciahányados x·sin(1/x) lesz, annak viszont 0 a határértéke 0-ban, mert |x·sin(1/x)| < |x|, ezért bármilyen kicsi ε-hoz találunk δ-t (pl. δ=ε).


Tehát deriválható 0-ban is, a deriváltja 0. Viszont mondjuk kicsi x értéknél a derivált így alakul:

(Elvileg megint limeszelni kellene, de úgy bonyolult, inkább a szorzat szabályt használom):

(x²·sin(1/x)' = 2x·sin(1/x) − cos(1/x)

Ez a derivált pedig ha |x| kicsi, ±1 között mindenféle értéket felvehet (1-nel kicsit többet is, meg −1-nél kicsit kisebbet is, de ez most érdektelen). Az első tag határértéke x→0 esetén 0, a második viszont marad −cos(1/x), aminek nincs határértéke. Vagyis a deriváltnak nincs határértéke 0-ban. Értéke van, de határértéke nincs, vagyis nem folytonos.

2012. nov. 14. 11:41
 4/4 A kérdező kommentje:
rendes tőled hogy ilyen részletesen leírtad.ezzel a világos magyarázattal már sikerült megértenem.köszönöm!
2012. nov. 14. 23:01