Segítség matekban? (sürgős)


Nem értem,hogy kell ezeket kiszámolni?

1,Hány kg tiszta alkohol van 15kg 25%-os alkoholban?

2,mennyi vizet öntsünk 4l 100%-os almaléhez,hogy 60%-os almalevet kapjunk?

3,mennyi cukrot adjunk 8kg vízhez,hogy 60%-os cukoroldatot kapjunk?


2012. nov. 12. 19:03
 1/3 anonim ***** válasza:

A képlet:

T=oldottanyag/oldat*100


Ahol:

T: a százalékos összetétel

oldottanyag: az oldott anyag tömege

oldat: az oldat tömege, azaz az oldott anyag és az oldószer együttes tömege.

Persze ugyan úgy működik más mértékegységre is ( térfogatra pl.)


Ebbe a képletbe kell beírnod, amit tudsz, és kiszámolni azt, amit nem.


Egy példán keresztül ( kettes feladat)

T=60 ( a cél a 60 %.)

oldott anyag=4l.

Ehhez öntesz tiszta vizet, azaz oldószert. Ennek mennyisége legyen x.


Ekkor a fenti képletbe beírva a dolgokat:

60=4/(4+x)*100

Itt kihasználtam, hogy az oldat tömege az oldószer és az oldott anyag tömegének az összege. Ez szokott általában az ilyen feladatban a "trükk" lenni.

Ebben az egyenletben csak egy ismeretlen van, ezt kell kifejezni:

4+x=4/60*100=6,67

x=2,67 liter. ( Pontosabban 8/3 liter).

2012. nov. 12. 19:16
 2/3 anonim ***** válasza:

Kis javítás:

"Itt kihasználtam, hogy az oldat TÉRFOGATA az oldószer és az oldott anyag TÉRFOGATÁNAK az összege. Ez szokott általában az ilyen feladatban a "trükk" lenni."

2012. nov. 12. 19:17
 3/3 bongolo ***** válasza:

1) Nem írtad, de ez tömegszázalék lesz.

25%-os alkohol azt jelenti, hogy a teljes tömeg 25%-a tiszta alkohol. Vagyis ha a teljes tömeg 15kg, akkor annak a negyede (25%-a) az alkohol.


2) Ez pedig bizonyára térfogatszázalék.

100%-os almalé az a tiszta almalé. Ha hozzáöntünk x liter vizet, akkor az összes térfogat 4+x lesz. Ha ez 60%-os, akkor az azt jelenit, hogy a teljes térfogat 60%-a lesz az almalé térfogata:

(4+x)·60/100 = 4

Ebből számold ki x-et, annyi vizet kell hozzáönteni.


3)

Ez bizonyára térfogatszázalék.

Ha 8 kg vízhez adunk x kg cukrot, akkor összesen 8+x kg oldat lesz. Az akkor 60%-os, ha a teljes oldat 60%-a az oldott anyag (cukor):

(8+x)·60/100 = x

A folytatást itt is rád bízom.

2012. nov. 12. 19:18