Matekban kéne egy kis segítség?


Van két feladat, amit ki tudtam számolni de nem tudom, hogy jól e, ebben kéne a segítség.

1. feladat: (2^x)-32/(2^x)=4

2. feladat: 4*(3^(x-1))-72=3^(x+2)+3^(x-1)


Az első feladatban kijött 2 eredmény, de elég nem pontos szám.

A 2. feladatnak meg szerintem nincs megfejtése.


2012. nov. 4. 10:59
 1/4 anonim ***** válasza:

1.

2^x=a behelyettesítéssel. (a>0 persze)


a-32/a=4

szorozva a-val


a^2-4a-32=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével.

a=8 --> x=3. Visszahelyettesítesz, meglátod, hogy jó.

a=-4 -->negatív, nem jó.


2.

3^(x-1)=a


4a-72=27a+3a


27a úgy jött ki, hogy

3^(x+2)=3^[(x-1)+3]=3^(x-1)*3^3


Sima elsőfokú egyenlet.

-72=26a


Mivel a nem lehet negatív, így nincs megoldás.

2012. nov. 4. 11:38
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi szépen. és az első feladatot nem lehet úgy megcsinálni, hogy az összes számot felírom 2-es alakban, vagyis (2^x)-(2^5)/(2^x)=(2^2), mert én ezzel a módszerrel számoltam
2012. nov. 4. 14:23
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem lehet.

Az első feladat lényege, hogy másodfokú egyenletet csináljunk belőle.


Ha a 32-őt átírod, meg a 4-et is, akkor később vissza kell majd írnod, mert közös hatványra ezeket a számokat nem fogod tudni hozni.

2012. nov. 4. 14:49
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi
2012. nov. 4. 15:03