Fizika - A lenti példában a gyorsulás iránya miatt lett - elöjelű a G2 erő?


[link]


T2 vagy T2´ (jelzett) et vesszuk az egyenletbe?

Ha csak az egyiket vesszuk az egyenletbe akkor a masikkal mi lessz? mi egyenliti,semlegesiti azt?


2012. nov. 11. 17:29
 1/1 bongolo ***** válasza:

Igen, a gyorsulás iránya miatt.

(Egyébként a rajzon a jobb és bal oldalon más nagyságúnak látszik a két 'a' vektor, de persze azonosak.)


A pozitív irány az, amit az 'a' nyilak mutatnak. Vagyis baloldalt felfelé, jobboldalt lefelé. Ezt bizonyára azért így csinálták, mert G1>G2, ezért az egész rendszer az 'a' nyíl irányába fog gyorsulni meg forogni.


Az egyenletben valójában T1' meg T2' vannak, mert ezek hatnak a két tömegre. T1 meg T2 a csigakerékre hatnak. Viszont nagyságukat nézve T1=T1' és T2=T2', csak az irányuk más, ezért nem gond, hogy ezek vannak az egyenletben.


T1 azért azonos nagyságú mint T1' (és T2 mint T2'), mert a kötél tömege nulla ("elhanyagolható"). Vagyis a gyorsításához nem kell erő (F = m·a = 0·a = 0).


Viszont T1 ≠ T2. A kettő külömbsége adja azt a forgatónyomatékot, ami a nem nulla tömegű csigakereket forgatja (erről szól a harmadik képlet, bár nem értem, miért úgy van írva).

2012. nov. 11. 21:21