Egy alkohol moláris tömege kisebb 100-nál, széntartalma 47,37 tömeg% oxigéntartalma 42,10 tömeg%. Mi a képlete?2012. nov. 11. 15:02
1/2 anonim válasza:
Kiválaszod a legkisebb százalékot és elosztod a többit vele:
m(c)= 47,37/10,53 = 4,5 * m(h)
m(o)= 42,1/10,53 = 4* m(h)
m(h) = ?
Nézzük meg a szén tömegét (4,5 * m(h))
Olyan számot kell keresni, amely 12-vel (moláris tömeg miatt) és 4,5-tel is osztható. Ez nem más mint a 36.
36=4,5*8, tehát a hidrogén tömege 8g
Nézzük az oxigént m(o)= 4* m(h)
Előzőből tudjuk a hidrogén tömegét, ezért 4*8=32 lesz a oxigén tömege, vagyis az alkotóelemek:
3 mol C
2 mol O
8 mol H
Összegképlete tehát: C₃H₈O₂
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. nov. 12. 18:31