Ezt hogyan kell megcsinálni?

Egy alkohol moláris tömege kisebb 100-nál, széntartalma 47,37 tömeg% oxigéntartalma 42,10 tömeg%. Mi a képlete?

2012. nov. 11. 15:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Kiválaszod a legkisebb százalékot és elosztod a többit vele:


m(c)= 47,37/10,53 = 4,5 * m(h)

m(o)= 42,1/10,53 = 4* m(h)

m(h) = ?


Nézzük meg a szén tömegét (4,5 * m(h))

Olyan számot kell keresni, amely 12-vel (moláris tömeg miatt) és 4,5-tel is osztható. Ez nem más mint a 36.

36=4,5*8, tehát a hidrogén tömege 8g


Nézzük az oxigént m(o)= 4* m(h)

Előzőből tudjuk a hidrogén tömegét, ezért 4*8=32 lesz a oxigén tömege, vagyis az alkotóelemek:


3 mol C

2 mol O

8 mol H


Összegképlete tehát: C₃H₈O₂

2012. nov. 11. 16:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. nov. 12. 18:31