Matek feladatban segítség?


Egy szöget jelöljük a-val mellékszögét a'-vel.Számítsuk ki a szöget,mellékszögét vagy írjuk fel arányukat! Töltsd ki a táblázatot!

a:a' 1:2 1:11 3:2 5:3

a 30 54

a' 140


a:a' 4:11

a: 96

a' 100


Szögei szerint milyen fajta lehet az a háromszög amelyben a belső szögek aránya a következő?

Számítsuk ki a külső szögek arányát!

a,A:ß:y=2:3:5 b,A:ß:y=3:4:5 c, A:ß:y=2:3:7

a':ß'+y'= a':ß'+y'= a':ß'+y'=


2012. nov. 9. 19:22
 1/2 BKRS ***** válasza:

a'= 180-a


a:(180-a) = 1:2

2a = 180-a

3a =180

a = 60 és 180-a = 120


a:(180-a) = 1:11

11a = 180-a

12a = 180

a = 15 és 180-a=165


a:(180-a) = 3:2

2a = 3(180-a)

2a = 540 - 3a

5a = 540

a = 108 és 180-a = 72


a:(180-a) = 5:3

3a = 5(180-a)

3a = 900 - 5a

8a= 900

a = 112,5 és 180-a = 67,5


a:(180-a) = 4:11

11a = 4(180-a)

11a = 720 - 4a

15a = 720

a = 48 és 180-a = 132


Ahol a vagy a' adott, csak ki kell vonni 180-ból hogy megkapd a másik szöget

a=30, a'=150, a:a'=30:150=1:5

a=54, a'=126, a:a' = 54/126=3:7

a'=140, a=40, a:a'=40:140=4:14=2:7

a=96, a'=84, a:a'=96:84=8:7

a'=100, a=80, a:a'=80:100=8/10=4:5


A második feladathoz is adok valami útmutatást:

α:β:γ=2:3:5 akkor

2x+3x+5x = 180

10x=180

x=18

vagyis

α=2*18=36

β=3*18=54

γ=5*18=90

A külső szögek aránya:

180-36 : 180-54 : 180-90 = 144:126:90 = 28:21:15

A többi hasonlóan megy.

2012. nov. 9. 20:29
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon kösziiiii :)
2012. nov. 9. 20:52