Egy elöntött pincéhez két szivattyúval vonult ki a tűzoltóság.Az egyik szovattyú 1,2 óra alatt szivattyúzná ki a vizet,a két szivattyú együtt 40 perc alatt.Mennyi idő alatt szivattyúzná ki a vizet a második szivattyú?2012. nov. 6. 17:13
1/2 BKRS válasza:
Az első szivattyú 72 perc alatt szivattyúzza ki a vizet.
A második szivattyú mondjuk x perc alatt.
Akkor az első 1 perc alatt 1/72 -ed részt szivattyúz ki,
a másik egy perc alatt 1/ részt szivattyúz ki.
Ketten együtt 1/72 + 1/x részt szivattyúznak ki egy perc alatt.
40 perc alatt:
40*(1/72 + 1/x) részt szivattyúznak ki, ami a teljes vízmennyiség, vagyis:
40*(1/72 + 1/x) = 1
1/72 + 1/x = 1/40
1/x = 1/40 - 1/72 = 9/360 - 5/360 = 4/360 = 1/90
x=90
vagyis a második egyedül 90 perc alatt szivattyúzza ki a vizet.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)
2012. nov. 6. 18:33