Hogy kell logaritmust kiszámolni számológép nélkül?


Ezek lennének a feladatok.

Légy szíves valaki aki érti, elmagyarázná, hogy kell csinálni, és megadná az eredményeket, hogy le tudjam ellenőrizni magam?


1. log(6)4 + log(6)9


2. log(2)7 + log(2)7/16


(amit zárójelben írtam, az a szám lenne indexbe! csak itt nem tudom hogy lehet:S)


3. lg12 - lg120


4. lg16 + lg25 - lg4


2012. nov. 9. 19:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Első kettőnél azt a tulajdonságot kell felhasználni, hogy: log(a)b+log(a)c=log(a)bxc

Eszerint: log(6)4 + log(6)9= log(6)4x9=log(6)36, ami ugye 2, mivel 6^2=36

és log(2)7 + log(2)7/16= log(2)7x7/16, itt szerintem elírhattál vmit, mert nagyon csúnya a végeredmény...


3. és 4.: kivonásnál ugyanaz mint fent itt osztani kell: log(a)b-log(a)c=log(a)b/c és ugye alapdolog hogy lg=log(10), ez alapján ki tudod számolni ezeket is.


Ellenőrzésre az eredmények:

1. 2

2. 1,6147... itt szerintem elírtad

3. -1

4. 2


Az ilyen feladatokat mindig a logaritmus azonosságokkal lehet megoldani: [link]

itt megtalálod őket

2012. nov. 9. 19:26
 2/2 A kérdező kommentje:

Igen, elírtam! a 2. feladatnál is kivonás van.

Köszönöm szépen a segítségedet! :)

2012. nov. 10. 07:15