Egy keleti irányba haladó 600 km/h sebességgel, állandó magasságba haladó repülőgépről egy déli irányba fekvő vár 35 fokos depressziószög alatt látszik. Egy perc múlva uerre a várra 25 fokos depressziószög alatt tekinthetünk. Milyen magasan repül a gép?2012. nov. 9. 16:28
1/2 bongolo válasza:
Kezdetben a repülő (pontosabban a repülő alatti pont a földön) x km távolságra van a vártól. A repülő y km magasan van.
Rajzolj egy ilyen ábrát.
A depressziós szögre ez igaz:
tg α = y/x
0,7 = y/x
A repülő sebessége 600 km/h = 10 km/perc
Vagyis 1 perc múlva 10 km-rel keletebbre lesz. A távolsága a vártól pitagorasz tételével számolható (mert a kezdeti távolság-szakasztól merőlegesen van a 10 km. Ezt akkor látod, he felülnézetből rajzolsz ábrát.):
z = √(x²+10²)
tg β = y/z
0,466 = y/√(x²+100)
x-re és y-ra van 2 egyenletünk, meg lehet oldani:
y = 0,7x
0,466·√(x²+100) = 0,7x
√(x²+100) = 1,5x
x²+100 = 2,25x²
1,25x² = 100
x² = 80
x = 8,94
És mivel y = 0,7x:
y = 6,26 km
Ilyen magasan repül.
2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen :D
2012. nov. 10. 13:19