Hogyan kell kiszámolni? Mi a megoldás?

Egy keleti irányba haladó 600 km/h sebességgel, állandó magasságba haladó repülőgépről egy déli irányba fekvő vár 35 fokos depressziószög alatt látszik. Egy perc múlva uerre a várra 25 fokos depressziószög alatt tekinthetünk. Milyen magasan repül a gép?
2012. nov. 9. 16:28
 1/2 bongolo ***** válasza:

Kezdetben a repülő (pontosabban a repülő alatti pont a földön) x km távolságra van a vártól. A repülő y km magasan van.

Rajzolj egy ilyen ábrát.


A depressziós szögre ez igaz:

tg α = y/x

0,7 = y/x


A repülő sebessége 600 km/h = 10 km/perc

Vagyis 1 perc múlva 10 km-rel keletebbre lesz. A távolsága a vártól pitagorasz tételével számolható (mert a kezdeti távolság-szakasztól merőlegesen van a 10 km. Ezt akkor látod, he felülnézetből rajzolsz ábrát.):

z = √(x²+10²)


tg β = y/z

0,466 = y/√(x²+100)


x-re és y-ra van 2 egyenletünk, meg lehet oldani:


y = 0,7x

0,466·√(x²+100) = 0,7x

√(x²+100) = 1,5x

x²+100 = 2,25x²

1,25x² = 100

x² = 80

x = 8,94


És mivel y = 0,7x:

y = 6,26 km


Ilyen magasan repül.

2012. nov. 9. 18:40
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen :D
2012. nov. 10. 13:19