Hogyan tudom ki számolni/levezetni?
V0=30 m/s
Vt=0 m/s
2012. nov. 7. 18:43
1/3 bongolo válasza:
Gondolom függőlegesen dobsz fel valamit v0 kezdősebességgel, és az az érdekes, hogy mikor jut fel a csúcsra.
v(t) = v(0) − g·t
ahol g a gravitációs gyorsulás, kb. 10 m/s²
0 = 30 − 10·t
t = 3 másodperc
2/3 A kérdező kommentje:
igen függőlegesen, köszönöm és azt hogy milyen magasra megy fel?
2012. nov. 7. 21:29
3/3 bongolo válasza:
Felfelé a megtett út:
s = v0·t − 1/2·g·t²
de egyszerűbb úgy számolni, hogy mivel a feldobás és a leesés teljesen szimmetrikusak, ezért fentről ugyanannyi idő alatt ér vissza. Lefelé menet az út pedig:
s = 1/2·g·t²
s = 1/2·10·3² = 45m
Ha az előzőt kiszámolnád, abból is ugyanez jön ki persze.