Fizika-hajítások. Mennyi ideig mozog a test? Milyen magasra megy fel?


Hogyan tudom ki számolni/levezetni?

V0=30 m/s

Vt=0 m/s


2012. nov. 7. 18:43
 1/3 bongolo ***** válasza:

Gondolom függőlegesen dobsz fel valamit v0 kezdősebességgel, és az az érdekes, hogy mikor jut fel a csúcsra.


v(t) = v(0) − g·t


ahol g a gravitációs gyorsulás, kb. 10 m/s²


0 = 30 − 10·t

t = 3 másodperc

2012. nov. 7. 21:19
 2/3 A kérdező kommentje:
igen függőlegesen, köszönöm és azt hogy milyen magasra megy fel?
2012. nov. 7. 21:29
 3/3 bongolo ***** válasza:

Felfelé a megtett út:

s = v0·t − 1/2·g·t²


de egyszerűbb úgy számolni, hogy mivel a feldobás és a leesés teljesen szimmetrikusak, ezért fentről ugyanannyi idő alatt ér vissza. Lefelé menet az út pedig:

s = 1/2·g·t²

s = 1/2·10·3² = 45m


Ha az előzőt kiszámolnád, abból is ugyanez jön ki persze.

2012. nov. 8. 00:01