9. es fizikaházi, hajítások?


Egy testet 5 m/s sebességgel felfelé dobunk. Milyen magasra emelkedik? Mennyi idő múlva ér vissza hozzánk?


valaki elmondaná, hogyan is kell kiszámolni, milyen képletek szükségesek a megoldásához?


2012. nov. 2. 20:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyenes vonalú egyenletesen változó mozgás képleteit keresd ki a függvénytáblában/könyvedben.


v=v0+a*t


Itt v=0, mert addig emelkedik, míg a sebessége 0.

v0=5

a=-g=-10 m/s (azért mínusz, mert g-vel lassul)


Vagyis

0=5-g*t

t=5/g=0,5s


0,5 másodpercig emelkedik.

Mikor ér vissza? Fél mp felfelé, ugyanennyi idő alatt jön vissza, összesen 1mp.


A megtett út képlete pedig:


s=v0*t+a/2*t^2

Beírva az adatokat:

s=5*0,5-5*0,5^2=1,25 m

2012. nov. 2. 20:26
 2/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm, hogy elmagyaráztad, végre megértettem. :)
2012. nov. 2. 20:36
 3/3 anonim ***** válasza:

v0=5m/s

h=?

t=?


v=a*t+v0=0

a=-g, mert a vonatkoztatási rendszerünkben a kezdő sebesség irányát vettem pozitívnak.

0=-9.81*t+5

-5=-9.81*t

t=-5/-9.81

t=0.51s, mivel g a megadott legnagyobb pontosságú konstans , ezét maximum 2 tizedes pontossággal adhatjuk meg a végeredményt.

Ezek után, ha a vonatkoztatási rendszerünk origóját a felszínnel egy vonalba választjuk, akkor

s=v0*t+a/2*t^2

s=5*0.51-9.81/2*0.51^2

s=2.55-1.28

s=1.27m, ez esetben ez egyenlő a h-val.


Mivel már kiszámoltuk a magassághoz, hogy mennyi idő kell a maximum pont eléréséhez, tudjuk, hogy t=0,51s

leesni is ennyi időbe telik, szóval T=2t=1,02s

2012. nov. 2. 20:53