Szorzattá alakítás? Valaki magyarázza el légyszi! 6ax+12x+2ay+4y


2012. nov. 6. 17:18
 1/6 anonim válasza:
egyik módja lehet a kiemelés is (kiemeljük a 2őt mert az midegyik tagban szerepel) 2*(3ax+6x+3ay+2y)na ez így egy szorzat
2012. nov. 6. 17:24
 2/6 anonim ***** válasza:

Próbálj meg mindent kiemelni, amit tudsz.

Két tagban van x és másik két tagban y, ebből 'látszik', hogy így érdemes elvégezni a kiemelést.


6ax+12x=6x*(a+2)

2ay+4y=2y*(a+2)


Ezután már az (a+2) is kiemelhető

Vagyis

6x*(a+2)+2y*(a+2)=(6x+2y)*(a+2)

Vagy ha kiemelünk 2-őt az első tagból, akkor

2*(3x+y)*(a+2)

2012. nov. 6. 17:30
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm,már kezdem érteni!
2012. nov. 6. 17:34
 4/6 A kérdező kommentje:
Ez jó így? 4ax-28a-bx+7b= x(4a-7a)-x(b+7b)
2012. nov. 6. 18:25
 5/6 anonim ***** válasza:

4ax-28a-bx+7b= x(4a-7a)-x(b+7b)


NEM! Hasonlóan az előzőhöz vannak olyan tagok, amiben 'a' van és van, amiben 'b'.

Pont sorba vannak, első két tagban kiemeled az 'a'-t, meg amit még tudsz, amásik kettőből a b-t.


4a*(x-7)+b*(-x+7)


A zárójelben most x-7 és -x+7 szerepel, ami nem ugyanaz, de -x+7=-(x-7), ezért ezt is ki lehet emelni.


4a*(x-7)+b*(-x+7)=(x-7)*(4a-b)

2012. nov. 6. 18:30
 6/6 A kérdező kommentje:
Miért 4a-b ?
2012. nov. 6. 18:45