x8+4
(x a nyolcadikon)
2012. okt. 24. 15:45
1/2 BKRS válasza:
Ki kell potyogtatni ami vegyes szorzat bejön:
x^8+4 = (x^4 - 2x^2 + 2)(x^4 + 2x^2 + 2)
2/2 BKRS válasza:
Egy kicsit kevésbé ötletelős megoldás:
az x^8 is négzet meg a 4 is, nézzük mi lesz ha négyzetre emeljük a gyökeik összegét:
(x^4+2)^2 = x^8 + 4x^4+4
vagyis akkor:
x^8+4 = (x^4+2)^2 - 4x^4 = (x^4+2)^2 - (2x^2)^2 =
ez meg két négyzetszám különbsége
= (x^4+2-2x^2)(x^4+2+2x^2)=
=(x^4 - 2x^2 + 2)(x^4 + 2x^2 + 2)