Egy tengerparton álló szikla tetején levő ágyúból kilőtt lövdék tengerszint feletti magasságát méterben h (t) = -5t^2 + 80t + 85 függvény írja le, ahol a t a kilövéstől eltelt idő másodpercben. Milyen magasan van az ágyú a tengerszint felett?

A kilövéstől számítva mennyi idő múlva és milyen magasságban éri el a lövedék a pálya legfelső pontját? Mennyi ideig repült a lövedék a becsapódásig?
2012. okt. 29. 17:31
 1/3 Radványi Patrik ***** válasza:
100%

A megoldás talán egyszerűbb, ha nem a fizikai, hanem matematikai ismereteiddel próbálkozol. Ez egy másodfokú függvény. A függvény általános alakja:


f(x) = ax^2 + bx + c


Itt:


h(t) = (-5)t^2 + 80t + 85


a = -5

b = 80

c = 85


(Ne zavarjon, hogy [t] van és nem [x], vagy [h] van és nem [f])


Ezt az alakot ábrázoláshoz a következő alakra kell hozni:


f(x) = a(x - u)^2 + v


u = -(b/2a)

v = (4ac - b^2)/(2a)


h(t) = -5(t - 8)^2 + 405


A legegyszerűbb, hogy mennyi idő múlva és hol lesz a legmagasabban. Ehhez a függvény szélsőértékeit kell megkeresni. Mivel a < 0, a függvénynek maximuma van (a fizikai viselkedés is mutatja, hiszen furán nézne ki, hogy a végtelenből jön és a végtelenbe megy a lövedék :) ). A másodfokú függvény szélsőértékeit az x = u és y = v helyen veszi fel. Itt t = 8 és h = 405. Az hogy milyen magasan van az ágyú, az az y - tengely metszési pontja, vagyis ahol x (vagy t) zérus:


t = 0


h(t) = -5(0-8)^2 + 405 = 85


Az, hogy mennyi ideig repült az az, hogy hol metszi a függvény az x - tengelyt ez pedig ott van ahol a függvényérték zérus (tehát: h(t) = 0). Magyarán az egyenlet gyökei:

0 = (-5)t^2 + 80t + 85


t1 = -1

t2 = 17


Itt persze a fizikai értelemben nem értelmezett negatív gyök (negatív idő) nem megoldás.


Remélem érthető volt bármi van kérdezz!!!!!

2012. okt. 29. 19:23
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen:)) ez amúgy azért fura mert életünkben nem oldottunk még meg másodfokú függvényt, magamtól rá nem jöttem volna:)
2012. okt. 29. 21:17
 3/3 Radványi Patrik ***** válasza:
Gondolom meg lehet csinálni más úton is, de ez a legegyszerűbb. Igazából ebbe a pályaegyenletet is bele lehet csempészni. Az már "fizikusabb" megoldás lenne, de remélem ezt is elfogadják és jó :)
2012. okt. 29. 22:04