Matek egyszerűsítés hogyan?


Holnap matekból dogát írunk,és még itt előtte gyakorolgatok,de van két feladat ami nem megy...:$ Egyszerűsíteni kellene,de nem tudom,hol rontom el mindig.Segítenétek?


a; 5(2x-3)^2+2(5x+1)(5x-1)-(2+2x)^2


b; (4x-3)/(3-2x)-(4+5x)/(3+2x)-(3+x-10x^2)/(4x^2-9)



2012. okt. 23. 15:54
 1/2 BKRS ***** válasza:

a)

5(2x-3)^2+2(5x+1)(5x-1)-(2+2x)^2 =

=5(4x²-12x+9) + 2(25x²-1) - (4+8x+4x²) =

=20x² -60x+45 +50x²-2 -4 -8x-4x² =

=66x² -68x+39


b)

(4x-3)/(3-2x)-(4+5x)/(3+2x)-(3+x-10x^2)/(4x^2-9) =

=(4x-3)(2x+3)/(9-4x²)-(4+5x)(3-2x)/(9-4x²)-(3+x-10x²)/(4x²-9)=

=(-8x²-6x+9)/(4x²-9) + (-10x²+7x+12)/(4x²-9) + (10x²-x-3)(4x²-9) =

=(-8x²+18)/(4x²-9)=

=2(3-2x)(3+2x)/(2x-3)(2x+3) = -2

2012. okt. 24. 15:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi! :)
2012. okt. 25. 12:38