Tört számok egyszerűsítése hatványalakba. Segítene valaki?


Dolgozatban vannak ilyen példák, én pedig azt se tudom, hogy egyáltalán hogyan kezdjek hozzá, mert táborban voltam, és nem maradt időm bepótolni a lemaradásomat, holnap pedig dolgozatot írunk ilyen számolásokból. Valaki eltudná magyarázni nekem, hogyan lehet a lehető legkönnyebb módon, számológép nélkül kiszámítani ezeket a feladatokat? Hatalmas segítség lenne!


[link]



2012. okt. 23. 13:56
 1/6 bongolo ***** válasza:

Fel kell írni mindegyik számnak a törzstényezős (prímtényezős) felbontását. Tudod, valahogy így tanultátok:

729 | 3

243 | 3

81 | 3

stb.

Most éppen nem is kell továbbmenni, eddig 729=81·3³. A számlálóban is van 81, tehát lehet vele majd egyszerűsíteni.


256 | 2

128 | 2

64 | 2

stb. Lesz 8 darab kettes, tehát 256 = 2^8 (kettő a nyolcadikon)

10000 | 2

5000 | 2

2500 | 2

1250 | 2

625 | 5

125 | 5

stb.

egyébként a tízezret lehet gyorsabban is prímekre bontani, hisz 10000 = 10^4, 10 pedig 2·5, tehát 10000 = 2^4·5^4 (kettő a negyediken szorozva 5 a negyediken)

A számláló tehát 2^8·81

a nevező pedig 81·3^3·2^4·5^4

és most egyszerűsíts azzal, amivel csak lehet. 2^8 és 2^4 egyszerűsítése pl. úgy megy, hogy 2^8 = 2^4·2^4 (mert 8=4+4), ez van osztva 2^4-nel, marad tehát 2^4 a számlálóban.

Végülis ez marad:

Számláló: 2^4

Nevező: 3^3·5^4


A másikat próbáld meg hasonlóképpen. Írd meg, mire jutottál, leellenőrzöm.

2012. okt. 23. 15:52
 2/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Eddig így sikerült:

75 | 3

25 | 5

5 | 5

75=3·5^2 (öt a négyzeten)


125 | 5

25 | 5

5 | 5

125=5^3 (öt a harmadikon)


108 | 3

36 | 2

18 | 2

9 | 3

3 | 3

108= 3^3·2^2


48 | 2

24 | 2

12| 2

6 | 2

3 | 3

48=2^4·3ˇ1


Eddig jutottam el, most csinálom tovább. :)

2012. okt. 23. 18:04
 3/6 A kérdező kommentje:

Számláló= 3^4·2^2·5^2

Nevező= 5^3·2^4·3

Így valahogy, ugye?

2012. okt. 23. 18:12
 4/6 A kérdező kommentje:

Nos, a végeredmény nekem ez lett:

Számláló=3^3·5

Nevező=2^2

2012. okt. 23. 18:20
 5/6 bongolo ***** válasza:

Idáig jó:

Számláló= 3^4·2^2·5^2

Nevező= 5^3·2^4·3


Lehet egyszerűsíteni 3-mal, 2^2-nel és 5^2-nel. Marad tehát:

Számláló= 3^3

Nevező= 5·2^2


Szóval az 5 a nevezőben van, mert ott volt eggyel nagyobb a kitevője.

2012. okt. 23. 19:32
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen, ott már felfigyeltem utólag a hibámra. Nagyon szépen köszönöm, a te segítségeddel sikerült megértenem a feladatot! :)
2012. okt. 23. 19:35