Mi a megoldása a c; feladatnak?


A burgonyapiacon a kereslet és kínálat a következőképpen alakul:

D: Q= 300 - 5p, S:Q=10p-150

A piacon kialakuló fogyasztói többlet nagysága:

a. 1300 b.2250 c.3260 d. 4500 e. egyik sem

Feltéve, hogy az állam 25 forintban maximálja a burgonya árát, akkor a piacot .................................... jellemzi

a.175 túlkereslet

b. 100 túlkínálat

c. 75 túlkínálat

d. 50 túlkereslet

e. egyik sem az elôzôek közül

Mekkora támogatást kellene adnia az államnak ahhoz, hogy a termelôket a maximált árnak megfelelô kereslet kielégítésére ösztönözzön

a. 3062,5 b. 812,5 c.1312,5 d. 7123 e. egyik sem


Légy szíves valaki vezesse le!


2012. okt. 20. 09:49
 1/1 BKRS ***** válasza:

Szerintem ez valahogy így lesz:


Először is az egyensúlyt kel megkeresni:

300-5p=10p-150

450=15p

p=30

Q=150

A fogyasztói többlet (rajzolj gráfot, számold ki a fogyasztói többlet háromszög területét):

(60-30)*150/2=4500 ami a d. válasz


p=25 esetén 75 túlkereslet lesz, mert ekkor:

D: Q=175

S: Q=100

75-tel nagyobb a kereslet mint a kínálat.


Ha kielégíti a Q=175 keresletet a piac, akkor a termelői oldalon 175=10p-150 vagyis p=32,5 vagyis a veszteség: (32,5-25)*175=7,5*175 = 1312,5 ami a c. válasz.


A számolásokat nézd át.

2012. okt. 24. 23:11