Firebird kérdése:

Kaptam egy szöveges feladatot amit egyenletmegoldással kell megoldani na de mi ez?

Egy épitkezésnél a talajvíz kiszivására 3 szivattyút állitottak be. Egyedül az első szivattyúval 3 óra alatt, msáodikkal 4 óra alatt, a harmadikkal 6 óra alatt lehet a vizez kiszivni.A 3 szivattyú 0.5 órás eggyüttes munkája után a maradék vizet az első és a harmadik szivattyúval szivják ki. Összesen mennyi időbe telik a viz kiszivása?

2012. okt. 17. 14:09
 1/2 BKRS ***** válasza:

Mondjuk V térfogatnyi vizet kell kiszívni.

Az 1. szivattyú V/3 liter/órás sebességgel tud szivattyúzni

A 2. szivattyú V/4 liter/óra

A 3. szivattyú V/6 liter/óra


0,5 órán át szivattyúznak a 3-mal együtt, ezalatt akkor kiszívnak:

0,5*V/3 + 0,5V/4 + 0,5V/6 = 4V/24 + 3V/24 + 2V/24 = 9V/24 = 3V/8 litert

Vissza van még 5V/8 liter

Az első és a harmadik együttes sebessége:

V/3 + V/6 = V/2

5V/8 litert (5V/8)/(V/2) = (5V/8)*(2/V) = 5/4 óra alatt tudnak kiszivattyúzni.


összesen tehát 1/2 + 5/4 = 7/4 óra vagyis 1 óra 45 perc kell a munkához.

2012. okt. 17. 17:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm !
2012. okt. 17. 18:33