Hogy kell kiemelni a "t"-t algebrailag?


Rájöttem, hogy béna vagyok, valahogy most nem akar menni... Valaki leírná nekem, hogy hogy lehet kiemelni algebrailag a "t"-t ebből az egyenletből?


m1 * c1 * (t1-t) = m2 * c2 * (t-t2) + C * (t-t2)



#kiemelés #matematika #algebrailag
2012. okt. 15. 22:12
 1/4 bongolo ***** válasza:
71%

Off: a hőmérséklet jele nagy T, az időé kis t. Ez itt valószínű hőmérséklet, szóval T. Bár a végén a C·ΔT2 nem tudom, mi akar lenni... 1 mol valami? Szokatlan...


m1·c1·T1 - m1·c1·T = m2·c2·T - m2·c2·T2 + C·T - C·T2

m1·c1·T1 + m2·c2·T2 + C·T2 = m1·c1·T + m2·c2·T + C·T

m1·c1·T1 + m2·c2·T2 + C·T2 = (m1·c1 + m2·c2 + C)·T

T = (m1·c1·T1 + m2·c2·T2 + C·T2) / (m1·c1 + m2·c2 + C)

2012. okt. 15. 23:32
 2/4 BKRS ***** válasza:

m1*c1*(t1-t) = m2*c2*(t-t2) + C*(t-t2)

m1*c1*t1 - m1*c1*t2 = m2*c2*t - m2*c2*t2 + C*t -C*t2

m1*c1*t1 +t2(m2*c2- m1*c1+C) = t(m2*c2 +C)

2012. okt. 15. 23:32
 3/4 A kérdező kommentje:

A feladat:

"Határozzuk meg a hőegyensúly létrejötte utáni hőmérsékletet!"

Ezeket az adatokat adta meg a tanár, és a "t"-t kellett kiszámolni, csak már nem tudtam hogy kiemelni.

Köszönöm a válaszokat!

2012. okt. 16. 06:31
 4/4 BKRS ***** válasza:

Ha a T-t kell meghatarozni, akkor meg egy kicsit kell szamolni.

m1*c1*(t1-T) = m2*c2*(T-t2) + C*(T-t2)

m1*c1*t1 - m1*c1*T = m2*c2*T - m2*c2*t2 + C*T - C*t2

T(m2*c2 +m1*c1+C) = m1*c1*t1 + t2*(m2*c2 +C)

T = (m1*c1*t1 + t2*(m2*c2 +C))/(m2*c2 +m1*c1+C)


Gondolom ide már csak be kell helyettesítened.

2012. okt. 16. 14:38