2012. okt. 13. 16:27
1/2 BKRS válasza:
Apa eletkora: T<50
A legidosebb fiu eletkora: t >0
T=5+7t
5+7t<50
7t<45
t<8
(T+t)=k valamilyen termeszetes k-ra.5
5+7t+t = 5k
5+8t=5k
3t=5(k-1-t)
mivel a jobboldal oszthato 5-tel, ezert a bal oldal is,
mivel 3 es 5 relativ primek, ezert 3t csak ugy lehet oszthato 5-tel ha t oszthato 5-tel.
Mivel 0<t<8
ezert t=5 lehet csak, viszont akkor T=40.
Vagyis az apa 40 eves a legidosebb fiu meg 5.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! :)
2012. okt. 15. 17:37