Két ember életkorának aránya 3:5.10év múlva 7:10 lesz az arány. Hány évesek most?

2012. márc. 6. 15:22
 1/2 anonim ***** válasza:

3x:5x

(3x+10):(5x+10)=7x:10x

30x^2+100x=35x^2+70x

0=5x^2-30x


megoldóképlettel a két gyök: 0 és 6

Ebből ugye akkor 3*6=18éves az egyik a másik pedig 5*6=30 éves

2012. márc. 6. 15:29
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem feltételen kell másodfokú egyenlet.


Legyen a két kor

a és b


akkor most

a/b = 3/5

10 év múlva

(a + 10)/(b + 10) = 7/10


A törteket eltüntetve

5a = 3b

10(a + 10) = 7(b + 10)

rendezve

5a - 3b = 0

10a - 7b = -30


Az első kétszereséből kivonva a másodikat

b = 30

=====

Az első egyenletből

a = 3*30/5

a = 18

=====

2012. márc. 6. 15:51