Hogyan kel megoldani ezeket a kémiai számításokat?


Engem most nem igazán a megoldás, hanem a megoldás menete érdekelne.

1. Hány gramm Ca(NO3)2 * 4H2O-t kell feloldani 200g vízben, hogy 4,25 tömeg%-os legyen a keletkező oldat?

2. Hány gramm CaCl2 * 6H2O-t kell feloldani 800g 8 tömeg%-os oldat készítésekor?

3. Hány tömeg%-os az a magnézium(II)-szulfátoldat, amely úgy készül, hogy 200 mg vízben oldunk 134 mg MgSO4 * 6H2O-t?

4. Hány g 20,5 tömeg%-os oldat készíthető 1 kg CuSO4 * 5H2O-ból.



2012. okt. 13. 10:52
 1/4 bongolo ***** válasza:

Mindegyiknek hasonló az alapja, nézzük mondjuk az elsőt:


A Ca(NO3)2 * 4H2O azt jelenti, hogy a kristályban egy Ca(NO3)2 (kalcium-nitrát) molekula mellett van 4 vízmolekula (kristályvíz).


A Ca(NO3)2 relatív molekulatömege 164, a 4 vízmolekuláé 4·18 = 72. Vagyis a kristályos kalcium-nitrát tömegének 164/(164+72) része (69.5 tömegszázaléka) Ca(NO3)2, a maradék pedig víz. Tehát ha x grammot használunk, akkor abban x·164/236 gramm vízmentes Ca(NO3)2 lesz.


200 gramm vízben oldjuk fel az x gramm kristályos kalcium-nitrátot, lesz tehát 200+x gramm oldatunk. Annak a 4,25 százaléka kell legyen a tiszta Ca(NO3)2, ez (200+x)·4,24/100 gramm.


A két mennyiség azonos, hisz az oldat Ca(NO3)2 tartalmát mind az kristályos kalcium-nitrát Ca(NO3)2 tartalma adja:


x·164/236 = (200+x)·4,24/100


Most már csak meg kell oldani az egyenletet.

2012. okt. 13. 11:42
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Azt hiszem az első háromra meg is van a megoldás, viszont az utolsó nem akar sikerülni. Ezt le tudná írni valaki?
2012. okt. 13. 13:25
 3/4 bongolo ***** válasza:

Pedig ez se nehezebb:


4.

relatív molekulasúlyok:

CuSO4: 160

5 H2O: 5·18 = 90


1 kg kristályvizes réz-szulfátban van ennyi tiszta (vízmentes) CuSO4:

1 kg · 160/(160+90) = 640 g


A 20,5%-os oldatban is ugyanennyi van. Az oldat tömege legyen x:

x·20,5/100 = 640 g

x = 3122 g

2012. okt. 13. 18:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Így leírva valóban nem nehezebb semmivel, csak é indultam el rossz irányba.
2012. okt. 13. 18:42