2,00dm3 térfogatú 2,00 pH-jú salétromsavoldat készítéséhez mekkora térfogatú 65m/m%-os 1,40g/cm3 sűrűségű salétromsavoldatra van szükség?


A megoldás 1,4cm3 , tehát ez azt jelenti, hogyha 2,00 dm3-re felhígítom ezt a mennyiséget (1,4cm3) , akkor lesz 2,00 pH-jú? Szóval az a 1,4cm3 salétromsavoldat, az gyak. 100%-os (vízmentes)?


Köszönöm előre is.



2012. okt. 12. 15:03
 1/4 BKRS ***** válasza:
Nem 100%-os, hanem 65m/m%-os
2012. okt. 12. 18:20
 2/4 BKRS ***** válasza:

65m/m%-os oldatban

65 g HNO3 van 100 g oldatban.

M(HNO3) = 63 g

vagyis 65/63 mol HNO3 van 100g oldatban, ami ekvivalens 65/63 mol H+ ionnal.


Nekunk 2dm3 oldat kell ami 2-es PH-ju, vagyis 10^(-2) mol/dm^3 H+ van benne.

2dm3 oldatban lesz 2*10^(-2) mol H+

Ezt a mennyiseget kell a HNO3 oldat formajaban szolgaltatni.


65/63 mol H+ van 100g oldatban,

akkor 2*10^(-2) mol lesz 100*2*(10^-2)/(65/63) = 126/65 g oldatban, ennyit kell higitanunk vizzel.

De ezt nem g-ban hanem cm3-ben kerdi a feladat.

Az oldat surusege 1,04 g/cm3, ezert ez

(126/65)/1,04 = 1,86 cm3

2012. okt. 12. 18:40
 3/4 A kérdező kommentje:

akkor 2*10^(-2) mol lesz 100*2*(10^-2)/(65/63) = 126/65 g oldatban, ennyit kell higitanunk vizzel.


ezt a részét nem igazán értem, milyen képlettel számoltad ki ezt ?


Egyébként köszönöm a választ ! : )

2012. okt. 13. 19:30
 4/4 BKRS ***** válasza:

pH=2 ami azt jelenti, hogy a hidrogén ionok koncentrációjának a negatív logaritumsa 2,

vagyis 0,01 mol/dm³ hidrogén ion van az oldatban.

2012. okt. 14. 01:24