Hogyan oldjuk meg? A) (x-3) * (x+2) * (2x-1) =0 ; b) (y-1) *y* (y+2) =0

2012. okt. 9. 15:29
 1/10 ÁkosISTEEEEEEEN válasza:

ez ne nehez! vegyel fel skypen es majd segitek

akoksa554 a skypem

2012. okt. 9. 15:53
 2/10 A kérdező kommentje:
sajnos nincs skype-om.
2012. okt. 9. 16:09
 3/10 anonim ***** válasza:
hányadikos vagy?
2012. okt. 9. 17:21
 4/10 anonim válasza:
Magadtól! Különben sosem fogod megtanulni!
2012. okt. 10. 11:46
 5/10 anonim válasza:
füzet segítségével
2012. okt. 10. 14:00
 6/10 Bencece válasza:

Egy kis segítség:


Egy szorzat mikor nulla?

2012. okt. 11. 10:40
 7/10 J.F. válasza:
Írd be a [link] keresősorába.
2012. okt. 14. 20:42
 8/10 anonim ***** válasza:

OMG, J.F., ne wolframalphával, az kimeríti az 'ágyúval verébre' fogalmát, de még inkább az 'interkontinentális atomrakétával verébre' fogalmát.


Ahogy fentebb is mondták: Mikor nulla egy szorzat? Akkor ha valamelyik tényezője nulla! Tehát vagy az (x-3) vagy az (x+2), vagy a (2x-1). Mindegyikből lehet számolni külön x-et, ez a három x a három lehetséges megoldás.

A b feladatban ugyanez a helyzet.


A későbbiekben egyébként minden magasabb fokú egyenletet ilyen alakra fogtok hozni, mert így könnyebb kezelni, pl ha egyszerűsíteni kell. Ezt hívják gyöktényezős alaknak.


Pl.:(2x^2+12+10x)/(3x^2+36+21x)=0 egyenletet úgy fogjátok megoldani, hogy a számlálóban és a nevezőben is átírjátok a polinomot (polinom: egy kifejezés, amiben ismeretlenek és konstansok vannak összeadogatva, szorozva,stb) gyöktényezős alakba.


Ennek egyik módszere az, ha a másodfokú egyenlet megoldóképletével csinálod, másik, ha kettős kiemeléssel. A két polinomon bemutatom mindkettőt:


legyen (2x^2+12+10x)=0

A másodfokú egyenlet megoldóképlete alapján (sqrt=négyzetgyök):

x1,2= -10+-sqrt(100-96)


ebből

x1=-2

x2=-3


Az egyenletben x^2 együtthatója 2 volt, tehát a gyöktényezős alak:

2(x+3(x+2)


kettős kiemelés:

(3x^2+36+21x)=3(x^2+12+7x)=

Mivel tudjuk, hogy itt két összeget szorzunk és mindkettőben az x-nek 1 az együtthatója, mert x^2-nek is az, általánosan felírhatjuk, hogy (x+b)*(x+d)=(x^2+(b+d)x+bd). Innen látszik, hogy az x együtthatója ugyanannak a két számnak az összege, amelyek szorzata a konstans. Tehát ilyen irányba kell alakítani a polinomot

3(x^2+12+7x)=3(x^2+3x+4x+12)=3[(x^2+3x)+(4x+12)]

Tehát a 7x-et szédszedtem 3x és 4x összegére, majd csoportosítottam, hogy lásd, hogy kiemelhető mindkét újonnan zárójelezett részből (x+3)

3[(x^2+3x)+(4x+12)]=3[x(x+3)+4(x+3)]=3(x+3)(x+4)

és készen is vagyunk


Visszatérve az eredeti feladatra, most úgy alakítottuk a számlálót és a nevezőt, hogy így fog kinézni az egyenlet:

[2(x+3)(x+2)]/[3(x+3)(x+4)]=0

itt pedig (x+3) van alul és felül is, tehát ezzel lehet egyszerűsíteni.

[2(x+2)]/[3(x+4)]=0


Most itt megállok, mert igazából ennyi volt a lényeg, hogy erre lesz jó neked mindig a szorzattá alakítás: egyszerűbbé teszi az egyenletedet, lehetővé teszi az egyszerűsítést, így egy harmad-vagy negyedfokú egyenletet is vissza lehet vezetni másod- vagy elsőfokúra, ha éppen olyanok a feltételek :-)

2012. okt. 16. 07:55
 9/10 anonim ***** válasza:
bocsánat, a másodfokúból lehagytam, hogy /4, csak így jön ki az x1 és x2
2012. okt. 16. 08:02
 10/10 anonim válasza:
Egy szorzat akkor egyenlő nullával, ha bármelyik tényezője 0. Tehát vagy (x-3) =0, vagy (x+2)=0, vagy (2x-1)=0. A b) jelű egyenlet is megoldható ezzel a módszerrel.
2012. okt. 16. 18:51