Írjuk fel két egész szám hányadosaként a következő számokat!

a, 3,142

b, 3,1(tetején pont)4(teteje üres)2(tetején pont) - (szval ismétlődő az 142)

c, 3,1(teteje üres)42(tetejükön pont) - (szval ismétlődő a 42, az 1 pedig 1x fordul elő.)

d, 3,14(tetejük üres)2(tetején pont) -(szval a 2 ismétlődik csak)


Ha valaki letudja ezeket vezetni és megmutatni, azt nagyon megköszönném, mert nekem egyáltalán nem megy sajnos és sehogy sem tudom megoldani, a könyvem pedig nem írja le, mivel ismétlés lenne.

Első és utolsó ilyen kérdésem, előre is köszönöm a megoldónak!



2012. okt. 9. 14:24
 1/2 anonim ***** válasza:

a,

Szimplán szorzunk 1000-el, azaz

3,142=3142/1000 Egyszerűsítünk 2-vel

3,142=1571/500



b,

3.`142` jobb jelölés híján azokkal a vackokkal jelöltem az ismétlődő részt.


legyen egy x számunk, ez alapján 1x=3,`142` és 1000x=3142,`142`

Most vonjuk ki őket egymásból.

1000x-1x=3142,`142`-3.`142`

999x=3139 Rendezzük x-re.

x=3139/999

Azzal, hogy beszoroztuk és kivontuk eltüntettük a végtelen tizedes törtet.)


c,

3,1`42`

Ugyanúgy, ahogy az az előbb csináltuk.

Legyen x=3,1`42`

10x=31,`42`

1000x=3142,`42`


Kivonjuk őket egymásból.

1000x-10x=3142,`42`-31,`42`

990x=3111

x=3111/990


d,


x=3,14`2`

100x=314,`2`

1000x=3142,`2`

1000x-100x=3142,`2`-314,`2`

900x=2828

x=2828/900

x=707/225 (4-el egyszerűsítettünk)


Remélem érthető volt, ha nem írj.

2012. okt. 9. 14:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :) Érthető nagyjából, áttanulmányozom a megoldást és amit én csináltam és akkor megértem a kettőt, köszi mégegyszer!
2012. okt. 9. 16:57