Fizikában valaki segítene?


500 m/s sebességű puskagolyó 5 cm mélyen hatol a fába. Mekkora volt a sebessége 2 cm-es mélységben? A fa fékezőereje állandó. A végeredmény oda van írva: 387,2 m/s.

Köszönöm előre is a segítséget!



2012. okt. 7. 19:05
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ha a fa végig ugyanakkora F erővel fékezi a golyót, akkor ez a fékezőerő összesen F·s munkát végez, miközben megállítja a golyót. s=5cm.

Az energiamegmaradás miatt ez az erő meg kell egyezzen a golyó becsapódáskori mozgási energiájával, ami 1/2·m·v²:


v = 500 m/s

s = 0,05 m


1/2·m·v² = F·s


Itt nem tudjuk se az m tömeget, se az F erőt, szóval ezt az egyenletet nem lehet megoldani, de nem baj, nem is lesz rá szükség.


Amikor s2 = 2 cm mélyen ment be a fába, akkor a súrlódás már felemésztett F·s2 energiát, a maradék mozgási energiája határozza meg az akkori sebességét. A teljes mozgási energia 5cm hosszon emésztődik fel, akkor 2 cm hosszon annak a 2/5 része, vagyis megmarad a 3/5 része:


v1 = 500 m/s


E1 = 1/2·m·v1²

E2 = 1/2·m·v2² = 3/5·E1


1/2·m·v2² = 3/5·1/2·m·v1²

v2² = 3/5·v1²

v2 = v1·√(3/5)

2012. okt. 7. 21:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2012. okt. 7. 22:25