0,18181818181818181818...
0,11111111111111111111...
Tehát végtelen szakasos tizedestörttett hogyan írjak fel sima törtként?
2012. okt. 4. 21:41
1/2 BKRS válasza:
x=0,18181818181818181818...
100x=18,18181818181818181818...
A másodikból kivonva az elsőt:
100x-x=18
99x=18
x=18/99 = 2/11
y=0,11111...
10y=1,1111...
10y-y = 1
9y=1
y=1/9
Mindig annyival kell szorozni, hogy pont kiessen a végtelen rész.
Ha egy jegyű az ismétlődés akkor 10-zel, ha 2 jegyű akkor 100-zal, ha 3 jegyű, akkor 1000-rel, stb...
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2012. okt. 4. 23:10