Ezt a két tizedestörttett hogy írjam fel sima törtként?


0,18181818181818181818...

0,11111111111111111111...

Tehát végtelen szakasos tizedestörttett hogyan írjak fel sima törtként?



2012. okt. 4. 21:41
 1/2 BKRS ***** válasza:

x=0,18181818181818181818...

100x=18,18181818181818181818...

A másodikból kivonva az elsőt:

100x-x=18

99x=18

x=18/99 = 2/11


y=0,11111...

10y=1,1111...

10y-y = 1

9y=1

y=1/9


Mindig annyival kell szorozni, hogy pont kiessen a végtelen rész.

Ha egy jegyű az ismétlődés akkor 10-zel, ha 2 jegyű akkor 100-zal, ha 3 jegyű, akkor 1000-rel, stb...

2012. okt. 4. 22:14
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2012. okt. 4. 23:10