Matek feladat. Sima mértani sorozat: S12= 250 n=12 a1=0,5 q=?


a megoldó képlet megvan Sn=a1(q az n-ediken -1)/q-1


nullára rendeztem: 0=0,5q12-250q+249,5


2012. jan. 20. 11:48
 1/3 bongolo ***** válasza:

Ha a dupláját veszed:

q¹² - 500q + 499 = 0

499 = 500q - q¹²

499 = q(500-q¹¹)

ebből ránézésre látszik, hogy q=1 megoldása. De az csak hamis gyök, a (q-1)-gyel való átszorzás miatt jött be.


Ha (q-1)-gyel elosztom a polinomot, abból viszont visszajön a mértani sor mindegyik tagja:

500 = q^11+q^10+q^9+...+q+1


Ezt nem tudom, hogy meg lehet-e oldani zárt alakban. A Wolfram pl. közelítve oldja csak meg, ez jön ki neki:

[link]


Mi az eredeti feladatod? Az a gyanúm, hogy valami más lehet az. Hátha azt kell más úton megközelíteni...

2012. jan. 20. 13:33
 2/3 A kérdező kommentje:
egy üzleti tervet írtam éppen és az éves növekedési potenciál kellett...szóval nem matek feladat, hanem kivételes alkalom, amikor életben is hasznát veszem a mértani sorozatoknak, mondjuk tőzsdei befektetéseknél meg pláne..
2012. jan. 20. 16:51
 3/3 bongolo ***** válasza:
Ja, OK, a wolframalpha nagyon jól használható ilyenekre, nézd meg.
2012. jan. 20. 17:03