Derékszögű háromszög-feladat, hogyan láthatnám be?


Azt kellene belátni, hogy ha egy háromszögre igaz a lenti állítás, akkor derékszögű.

Az állítás: 4T=(a+b-c)*(a+b+c)

A válaszokat előre is köszönöm :)


2012. jan. 18. 18:00
 1/3 anonim ***** válasza:

A háromszög területének egyik formája

T = r*s

ahol

r - a beírt kör sugara

s -a háromszög félkerülete


Derékszögű háromszög esetén fennáll a következő összefüggés

c = a + b - 2r

ebből

r = (a + b - c)/2


A félkerület

s = K/2

s = (a + b + c)/2


Ezekkel a terület

T = [(a + b - c)/2]*[(a + b + c)/2]

Néggyel szorozva mindkét oldalt

4T = (a + b - c)*[(a + b + c)

=====================


DeeDee

**********

2012. jan. 18. 18:12
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ :)

A c=a+b-2r amúgy miért van így? Ezt eddig nem tudtam :) (csak kíváncsiságból :D)

2012. jan. 18. 19:51
 3/3 A kérdező kommentje:

Utánanéztem, és egy angol cikkben megtaláltam. Ez pofonegyszerű :D Belinkelem az eredetit, hátha valakit érdekel :) Köszönöm még1x a választ :)


owever, I would not solve the problem this way at all; there is a

much simpler formula that you can reach by simple geometry and algebra.


Draw the figure as follows: right triangle ABC with the right angle

at C, and a circle of radius r, with center O, inscribed in ABC. Call

the length AC = b and BC = a. Then draw perpendiculars from O to the

three sides, meeting AB, BC, and AC at D, E, and F respectively; and

join O to vertices A and B.


Now, triangles AOD and AOF are congruent, as are triangles BOD and

BOE. Also, OF is parallel to BC, and OE is parallel to AC. Thus CF =

CE = r, so AF = b-r and BE = a-r.


By the congruent triangles, AD = b-r and BD = a-r, so AB = a+b-2r.

But by the Pythagorean theorem, AB^2 = a^2 + b^2. Combining these results,

you can write a quadratic equation in r, with two solutions of which

the correct one is


r = (a+b-c)/2


where c = AB, the length of the hypotenuse.

2012. jan. 18. 20:01