Fizika feladat? (egyenáram, áramköri alaptörvények)


Sziasztok! Tudna nekem valaki segíteni ebben a feladatban? Egyszerűen tippem nincs, holnap pedig írok:S

Légyszi segítsetek!


1. Egy akkumulátor üresjárási feszültsége 12,2 V, belső ellenállása 0,02 ohm. Az indítómotor ellenállása 0,1 ohm.

a) Mennyi lesz az indítómotor áramfelvétele?

b) Mennyivel csökken az akkumulátor kapocsfeszültsége az indítómotor bekapcsolásakor?

c) Mekkora teljesítményt vesz fel az indítómotor?

d) Milyen hatásfokkal működteti az akkumulátor az indítómotort?


Légyszi segítsetek! Köszi


2012. okt. 4. 19:15
 1/2 bongolo ***** válasza:

Rb = 0,02 Ω belső ellenállás

Rk = 0,1 Ω külső ellenállás

U = 12,2 V


Az össz-ellenállás R = Rb + Rk = 0,12 Ω

Úgy kell elképzelni, mintha egy ideális (0 belső ellenállású) feszültségforrással lenne az áramkörbe kötve az össz ellenállás.


a)

Az Ohm törvény:

R = U/I

I = U/R = 12,2V/0,12Ω

Ennyi lesz az áramfelvétel.


b)

A 12,2 V feszültség részben a belső ellenálláson, részben a külsőn oszlik meg. A kapocsfeszültség azért csökken, mert minél nagyobb áram folyik az áramkörben, annál nagyobb feszültség esik a belső ellenálláson (lásd Ohm törvény)

Ub = I·Rb

Ennyivel csökken a kapocsfeszültség. I annyi, amennyit az előbb kiszámoltál.


c)

Pk = Uk·I

Itt Uk az Rk ellenálláson eső feszültség, vagyis Uk=I·Rk

Behelyettesítve ezt kapjuk:

Pk = Rk·I²


d)

Az akkumulátor teljes leadott teljesítménye P = U·I (itt U a 12,2 voltos üresjárati feszültség, I az, amit a)-ban kiszámoltál)

A hasznos teljesítménye pedig Pk.

A hatásfok ennek a kettőnek a hányadosa:

η = Pk/P

szorozni szokták 100-zal, hogy százalék legyen.

2012. okt. 4. 23:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Ne haragudj, hogy csak most, de nagyon-nagyon szépen köszönöm!!! :)
2012. okt. 14. 09:16